Procrastination / Erteleme Hastalığı

Procrastination / Erteleme Hastalığı

Hepimizin hayatı yetişemeyeceğimiz kadar yoğun bir şekilde seyrediyor. Bu yoğunluk içinde çoğu zaman ya yorgunluktan ya da canımızın istemeyişinden ya da başka nedenlerden pek çok şeyi erteleme eğilimi gösteriyoruz. Benim de eskiden dahil olduğum kine yazık ki arada hala olma eğilimi gösterdiğim erteleme hastalığı (procrastination)nedir?

Çok basitçe anlatmak gerekirse çeşitli nedenlerle işi erteleme isteği duyan kişilerdir procrastionatorlar. Aslında mükemmeliyetçi, çalışkan, azimli insanlardır. 😉 Tembellikle karıştırılan noktası ise tembelin de procrastinator’un da yapılacak işi yapmamasıdır. Günün sonunda kayda değer bir şey olmamasıdır. Ancak tembel bunu istemediğinden basitçe tembelliğinden yapmazken, procrastinator ise çoğunlukla mükemmeliyetçi ve detaycı yapısından kaynaklı olarak tamamlayamaz. Çünkü ister ki ürettiği iş mükemmel olsun, insanların hayatlarını değiştirsin.

Erteleme hastalığının manevi olduğu kadar maddi zararı da vardır. Çünkü yapmanız gereken bir iş ve karşılığında alacağınız bir ödeme var ise bunu erteleyerek almanız gereken zamandan çok sonra işin ödemesini alabilir ve yeni işler için kendinizi hazır hale getiremediğiniz için yeni gelebilecek kazançları da engellemiş olursunuz.

Bu kadar tanımlamadan sonra çözüme odaklanmamız gerekli. 🙂 Kendi denediğim ve ben de işe yarayan sende de işe yarayabilecek yöntemler geliyor ?

  • Öncelikle işe yapılacak işlerde ne kadar kalem olursa olsun gözümde büyütmemekle kısacası kendi kendimi korkutup kaçma hissi uyandırmayarak başladım. Çünkü bunu da yapmalıyım, şunu da, şunu da derken konu kontrolden çıkıp ben biraz uyuyayım kalkınca yaparıma gidiyor :S
  • Daha sonra yapılacak listesi oluşturup gün içerisinde yapabileceğim kadarını günlük yapılacaklar listeme eklemeye başladım. Her yaptığım işten sonra bir şeyleri yaptığımı, toplayabildiğimi gördükçe kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Motive olduğum için bir gün sonra birkaç tane daha ekledim. Sonraki gün birkaç tane daha. Burada dikkat edilmesi gereken ise çok motive olup 🙂 kontrolsüzce yapılacak listesine işleri eklememek. Naif ol kendine ?
  • Sonraki aşama ise 25 dakika kuralı. Başladığınız bir işe 25 dakika odaklanıp başka hiçbir şeyle ilgilenmemek gerekiyor. Ama tabiki kronik bir erteleyici isen 25 dakika yerine 10 dakika ya da 15 dakika ile başlayabilirsin. Asıl amaç işlerini ertelemeden yapabilmeye başlamakta ve çalışma süreni en verimli şekilde kullanıp dikkatini dağıtmamak:)
  • Veeee kendinizi kutlayın !!!

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.