Evde Verimli Bir Çalışma Alanı Oluşturmak

Evde Verimli Bir Çalışma Alanı Oluşturmak

Evimizde rahat, verimli bir çalışma alanına sahip olmak home office çalışanlar olarak oldukça önemlidir. Artık ne yazık ki herkes için önemli. Yaşamış olduğumuz (ve ümit ediyorum ki kısa sürede biten) bu günlerde aşık olduğumuz evler ve çalışma alanları en çok ihtiyacımız olan şeyler. Bu yüzden ben de ufak ufak yapılabilecek değişikliklerle içinde huzurla ve verimli çalışabileceğimiz çalışma alanlarını nasıl oluşturabileceğimizi paylaşmak istiyorum.

1. Sessizlik

Her ne kadar sesli ortamlarda çalışmaya alışkın olsak da uzun süreli sese maruz kalmak fark etmesek de bizi rahatsız ediyor. Bu yüzden öncelikli olarak evinde sessiz bir alan bulmak çalışma alanı oluştururken ilk kriter.

2. Sadelik

Derler ki evin/çalışma masan dağınıksa kafan da dağınıktır. Bu yüzden çalışma alanında gereğinde fazla obje, kağıtlar, kutular vs. olmamasına özen göster. Sadece senin için baktığın içini ısıtacak objeleri bırakman yeterli olacaktır.

3. Aydınlatma

Tavan aydınlatması bazen yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden gözünü ağrıtmayacak, rahatsız etmeyecek yumuşak ışıklı bir masa aydınlatması hem çalışma masana şıklık katar, hem de rahat görüş sağlar.

4. Bitkiler

İmkanın varsa doğaya bakan bir pencerenin olduğu odayı tercih etmelisin. Çalışma alanı ya da masana yeşil bir bitki koymak hem seni sakinleştirir, hem de motivasyonunu arttırır.

5. Kokular

Yumuşak ve çiçeksi kokuların düşünce tıkanıklıklarının ve ertelemenin genel stresini hafifleterek odaklanmayı arttırıcı etkisi vardır. Lavanta, yasemin gibi esansiyel yağları deneyebilirsin.

İlgili Yazı: Evde çalışırken daha fazla motivasyonla ilgili bir şeyler okumak istersen Evde Çalışırken Motivasyonumuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz? yazıma göz atmanı öneririm.

İlgili Yazı: Ya da Evden/Remote Çalışırken Nasıl Daha Verimli Olunur? yazısını okuyabilirsin.

Senin de bu listeye eklemek istediğin bir madde olursa yorumlara yaz 🙂

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.