Evden/Remote Çalışırken Nasıl Daha Verimli Olunur?

Evden/Remote Çalışırken Nasıl Daha Verimli Olunur?

Ülkemizde pandemi ile başlayan, yurtdışında ise zaten olan ama pandemi ile çoğalan bir kavram remote (evden) çalışma. Remote çalışma ya da evden çalışma dendiği zaman çoğunlukla evde yatarak, kafana göre saatlerde uyandığın ve çalıştığın düşünülürdü. Ancak artık herkes öyle olmadığını ve de remote çalışmanın cidden büyük bir iç disiplini gerektirdiğini anladı.

Evden çalışma ile iş yerinde çalışma arasında hangisi daha iyi diye sorulsa ikisinin de artıları ve eksileri bence birbirini eşitler. Evden çalışmak yol stresi, kıyafet seçme derdi, hazırlanma, erken yatma/kalkma aslında bir yere yetişme stresi barındırmadığı için güne daha mutlu ve toleranslı başlıyor oluyoruz. Ancak tüm gün evde ve tek başına çalışıyor olmak da sosyal hayvan olan bizler için belirli bir noktada depresyonu davet ediyor. İnsanlardan uzaklaşma ve yalnızlaşma söz konusu oluyor.

İş yerinde çalışmak ise (bazen) işlerin yan yana olduğunuz için daha hızlı çözülmesine, sosyalleşebildiğin için kendini daha iyi hissetmene yardımcı oluyor. Ama sabah bir yere yetişme hissi ise yorucu ve bizim ülkemizde tabiki sabır zorlayıcı.

Neyse bu kadar girizgahtan sonra remote (evden) çalışırken neler yapalım onun üzerinden geçelim 🙂

  1. Yataktan kalktığın gibi çalışmaya başlama.

Benim gibi pek çok kendi işinin patronu olan kişi bunu yapamasa da aslında yapılması gereken şeylerin en başında bu aşama geliyor. Uyanıklıkla işe başlama arasında mutlaka kendine ait ritüellerin olmalı. Bu istersen güzel bir kahvaltı hazırlayıp kahvenle birlikte kahvaltını yapmak olabilir, istersen kısacık bir meditasyon, istersen kişisel bakım uygulamaları… Ritüel senin ritüelin 🙂

  1. İş ve ev arasındaki farkı net ayırt etmelisin.

Senelerce en çok duyduğum (ve kesinlikle sinir olduğum :/) “Oh yaa ne güzel yata yata evden çalışıyorsun.”

Hiçbir şey bilmeden ahkam kesen bu sesleri pandemi susturdu. Çünkü evden çalışmanın o kadar kolay olmadığı standart bir iç disiplininden fazlasının gerektiğini ve dengenin çok iyi kurulması gerektiğini öğretti.

Burada dengenin korunması en önemli konu. Normalde işe gittiğinde öğle yemeği molanı nasıl değerlendiriyorsan evden çalışırken de böyle bir mola hakkın var. Ya da tam tersi evdesin diye tüm ev işlerini yapmaya kalkma. Biliyorum evden çalışırken sürekli gözüne bir dağınıklık takılır. Ama bunun zamanı çalışma zamanın değildir.

  1. Dikkatini dağıtan şeylere çözüm üret.

Senin de oluyor mu bilmiyorum ama benim bazen tüm gün bir gram çalışmadığım, tüm gün telefonda konuştuğum, mailleştiğim ya da mesajlaştığım günler oluyor. Haliyle hepimiz kendi işimizi yapan kişiler olduğumuz için bu telefonları, mailleri, mesajları bazen her şeyin önüne koyuyoruz. Ancak son zamanlarda yaptığım ve yeni yazısını hazırladığım bir konu var. Verimli çalışmak ile ilgili olarak neredeyse herkesin netleştiği bir konu var. Uyaranları engellemek. Bunun daha detayları dediğim gibi başka bir yazıda gelecek. O yüzden bu dikkat dışarıdan gelen dikkat dağıtıcıları biraz daha engelleyebilmek adına kendine bir çalışma alanı oluştur. Her gün farklı bir köşede çalışmak, eşyalarını taşımak ve bulunduğun alana alışmak sana zaman kaybettirebilir.

İlgili Yazı: Evde Verimli Bir Çalışma Alanı Oluşturmak

  1. Arkadaş çevren sosyal medyadan ibaret olmasın.

Evden çalışırken, bir ofisteymiş gibi sosyalleşmemiz oldukça zorlaşıyor. Ama sosyal varlıklar olduğumuz için arkadaşlarımızla buluşup bir kahve içmeye de ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden evde bulunmanın ve evden çalışmanın büyüsüne kapılmadan arkadaşlarımıza da zaman ayırmalıyız. Uzun süreli yalnızlıklar ruh halimizi olumsuz etkiler.

  1. Bu kadar oturmaya ve hareket etmemeye vücudun dayanamaz. Spor yap!

Sabah kalkıp iş yerine koşturmaca yok. Ofiste oradan oraya koşturmaca yok. Sadece yataktan kalkıp bilgisayar başına kadar attığın 10 adım vücuduna yaptığın en büyük kötülüklerden bir tanesi olabilir. Bedeninin ihtiyaçlarını karşılamalısın. Evde veya spor salonunda fark etmeksizin spor yapmalısın ve ihtiyacın olan hareketi bedenine mutlaka vermelisin.

  1. Teknolojik aletlerine iyi bak, onlar en yakın arkadaşların.

Marka kurarken oldukça fazla kalem harcama oluyor ve bazı zamanlarda en ucuza kaçmak gibi bir içgüdümüz maalesef oluyor. Ancak bazı konularda ucuza kaçmak sana bir kere kısa sürede kazanç sağlar. Emin ol uzun zamanda o kısacık kazancın kat be katı cebinden çıkacaktır. Bu yüzden evinin interneti, kullandığın bilgisayar, ihtiyacın olan tüm ekipmanlar ucuza kaçamayacaklarındır. İşine yatırım yapmaktan çekinme, mutlaka karşılığını alırsın.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.