Font Nedir?

Font Nedir?

Tasarım dünyası açısından en önemli konulardan biri font konusudur. Font, tipografi, kompozisyon oluşturmak vs her şey başlangıçta biraz bunaltıcı olabilir. Ancak zamanla ve biraz da araştırmayla her şey anlaşılır hale gelecektir. Ben de bu durumu biraz kolaylaştırmak için bu Font serisini oluşturmaya karar verdim.

Bir de bu fontlarla ilgili yazıya başlamadan önce açıklık getirilmesi gereken bir konu daha var ki oldukça önemli: Font Piracy yani Yazı Tipi Korsanlığı. Peki Yazı Tipi Korsanlığı nedir? Ücretli bir font ailesini satın almadan projelerinde kullanmak demektir. Biliyorum premium fontlar çok güzel ancak bunları ya satın almalı ve lisanslamalısın ya da ücretsiz olarak kullanıma uygun olan alternatif fontlardan kullanmalısın. Sattığın şeyden para kazanıyorsan ve premium bir yazı tipi kullanıyorsan, bunun için ticari bir lisansa ihtiyacın var.

“Müşterim o fontu kendi projesi için satın aldı. Yani lisansımız var. O zaman ben de kullanabilirim.” DIITT! Kullanamazsın. Bu fontları  kullanabilmek için yine bir lisansa ihtiyacın var.

Bu yüzden en garanti ve ucuz yöntem yukarıda söylediğim gibi ücretsiz alternatif fontları kullanmaktadır.

İlgili yazı: Ücretsiz fontları nereden bulabileceğini öğrenmek istersen Ticari Kullanım için Ücretsiz Fontlar Nasıl Bulunur? yazımı ziyaret edebilirsin.

Dedikten ve serideki diğer yazılara Tipografi kategorisinden ulaşabilirsin diyip asıl konuya geliyorum 🙂

Anatomi

Ceren Varol - Font Nedir

Tüm yazı tipleri, taban çizgisi (baseline) olarak adlandırılan görünmez bir düzlemde oturur – çizgili deftere yazı yazdığını düşün – ve ortalama çizgi adı verilen görünmez bir merkez çizgisine sahiptir.

Bazı harfler – küçük h, b, y ya da g gibi – bu taban çizgisinin üstüne ya da altına taşar. Bu taşmalara ascender ya da descender adını veriyoruz.

Tüm harfler bu temel parçalara sahiptir, ancak kalınlıkları (“ağırlık/weight” olarak bilinir), şekli ve yüksekliği, hangi “aileyi/font-family” veya hangi yazı tipini etkilediğini etkiler.

Serif Font

Ceren Varol - Font Nedir

Serif yazı tipleri en klasik, orijinal yazı tipleridir. Times New Roman Selamlar :)) Şerifler, fırça darbelerini yukarıdan ve aşağıdan dışarı fırlatan ve şimdi serif olarak bildiğimiz şeyi yaratan Romalılara dayanıyor. Harf formlarının üst ve altındaki küçük ayaklar/tırnaklar olarak adlandırılırlar.

İlgili Yazı: Tasarımlarınızda Kullanmak için 6 Serif Font yazısında alternatif font önerilerini bulabilirsin.

Slab Serif Font

Slab Serif fontlar, Serifli fontların daha etkileyici ve daha ilgi çekici akrabalarındandır. Seriflere göre daha az ciddi ama biraz daha eğlencelidirler diyebiliriz.

Sans Serif Font

Sans serifleri küçük tırnaklar olmayan yazı tipleridir. Serif ve Slab Serif fontlarından daha temiz ve modern seçim olarak kabul edilmektedir. Ayrıca çok çeşitli boyutlarda okunabilirler ve daha az ayrıntılı şekilleri dijital ekranlara inanılmaz derecede iyi görsel vermektedirler.

İlgili Yazı: Tasarımlarınızda Kullanmak için 6 Sans-Serif Font yazısında alternatif font önerilerini bulabilirsin. Eğer ben bu fontları nasıl eşleştireceğim diye düşünüyorsan onun için de Markanız ve Logonuz İçin En İyi Font Eşleşmesi Nasıl Yapılır? yazısına seni alalım.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.