Markanız ve Logonuz İçin En İyi Font Eşleşmesi Nasıl Yapılır?

Markan ve logon için en iyi font eşleşmesi yapmak işinle alakalı atabileceğin en önemli adımdır. Çünkü hedef kitlenle bu logo aracılığıyla etkileşimde olacaksın. İdeal müşterin seninle ilgili olarak ilk logonu görecek.

  1. Logonun tasarımına ve onun için font aramaya başlamadan önce yapman gereken ilk şey markanı tanımlayan 5 önemli kelimeyi seçmek. Markanı / ürününü birisine 5 kelime ile tanımlaman gerekse hangi kelimelerle tanımlardın? Klasik, kadınsı, cesur, modern, vs.
  2. Markan için seçtiğin 5 kelimeden şimdi eleme yapıp 3 kelimeyi seçmen gerekiyor. Bunu da hedef kitlen ve müşterin ile seçeceksin. Senin destekleyenlerin, senin satın alanların, senin sektörünün etkileyen kişileri kimler? Bu sorunun da cevabını verirken tanımlayan kelimelerini 3 kelimeye indirmiş olman gerekiyor.
  3. Artık seni tanımlayan kelimelerin ortaya çıktığına göre bunları senin tarzına ve hedef kitlenin tarzına uygun bir şekilde seni en iyi temsil edecek şekilde düzenlemek kaldı.
  4. Seçmiş olduğun markanı / ürününü tanımlayan 3 kelime ne ise onlara en uygun olan fontları seçmeye başlayacağız. Örnek seçmiş olduğun kelimelerden biri modern ise ama klasik bir font da beğendiysen gidip klasik olan fontu kullanma.

 

İlgili Yazı: Bu arada tasarıma başlamadan önce Tasarımcıların Yaptığı 5 Hata yazısına bir göz atmanda yarar var.

 

1 Comment

  1. Şahin aydın

    Başarılar.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.