Ticari Kullanım için Ücretsiz Fontlar Nasıl Bulunur?

Ticari Kullanım için Ücretsiz Fontlar Nasıl Bulunur?

Hayatım boyunca koleksiyoncu hiç olmadım. Ama konu fontlara geldiğinde tam bir koleksiyoncuyum 🙂 Kullansam da kullanmasam da birbirinden farklı değişik fontları özellikle de ücretsiz fontlar ise hemen ekliyorum 🙂

Ancak bazen firmalara / markalara yaptığın çalışmalar için ticari kullanıma uygun fontlara sahip olman gerekiyor. Kullanılacak ticari kullanım için uygun ücretsiz fontları her zaman bulamayabilirsin. İşini kolaylaştırmak adına senin için 5 adet ticari kullanım için uygun olan fontları bulabileceğin siteleri düzenledim.

 

1. Google Web Fonts

Google Web Font ile hem websitende, hem de tasarımlarında rahatlıkla kullanabilirsin. Ama özellikle Türkçe font ihtiyacın varsa ayarlarından seçmeyi unutma.

2. DaFont

DaFont, birbirinden farklı fontlardan oluşan büyük bir font koleksiyonuna sahip. İhtiyacına uygun olan fontu ayarlarından seçip bulabilirsin.

3. FontSquirrel

FontSquirrel de DaFont gibi büyük bir koleksiyona sahip. Filtrelerini kullanarak gerekli fontu burdan da bulabilirsin. Ancak ticari amaçlı kullanıma uygun olup olmadığına fontun lisans dosyasından bakmayı unutma.

4. 1001Fonts

1001Font ile yazmak istediğin kelimeyi yazıp ve önizleme yaparak daha rahat bulabilirsin.

5. CreativeMarket

CreativeMarket haftada bir 6 adet içinde ücretsiz fontun da olduğu ücretsiz tasarım elementleri veriyor. Ancak bunların dışında çok çok düşük fiyata (yaklaşık $1 gibi) istediğin fontu da alabilirsin.

3 Comments

 1. Mehmet Sari

  Ceren merhaba,

  Yazının büyük bölümünü okudum ve harika bir yazı.

  Sorum şu, helvetica font hayranıyım ve web sitesinin sahibi olarak yazılım firmamızdan bu fontu kullanmasını isteyeceğim. Web sitemiz mayıs ayında yayına girecek ve bir web platformu olarak 2 yılda 3000 civarında üyeye sahip olacağımızı düşünüyorum. Helvetica kullanırsak sonuçları ne olur? Yazdığın gibi Sadece atıfta bulunursak yeterli mi? Font telifi konusunda bir tecrüben oldu mu?

  1. Ceren Varol

   Selam,

   Yazıyı beğenmenize çok sevindim :)) Helvetica ve ailesi telifli bir font olduğu için markaya lisanslamak en sağlıklısı olacaktır. Bir tecrübem olmadı. Ancak beklediğiniz üye sayısını baz alırsak dediğim gibi lisanslamanız en doğrusu olacaktır.

 2. melek

  listeleme için teşekkürler..

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.