Web Sitenizin Trafiğini Arttırmanın Yolları

Web Sitenizin Trafiğini Arttırmanın Yolları

Dijital dünyada var olmak, online satış yapabilmek istiyorsan web sitenin yoğun trafiğe sahip olması oldukça kritik bir noktadır. Web siten ne kadar fazla trafiğe sahip olursa işin de o denli büyüyecektir. Doğru trafik artışı sağlamak için ise dijital pazarlama ile çalışmalarını hızlandırabilirsin. Bunların dışında da zaman için markalarımın da deneyimlerinden yola çıkarak topladığım diğer yöntemleri aşağıda bulabilirsin.

Web Sitesi Trafiği Arttırma Yöntemleri

Başlamadan şunu da belirtmek isterim ki aslında trafiği arttırmak için yöntemlerimiz 2’ye ayrılıyor:
“Yeni müşteri çekmek” ve “Müşteriyi elde tutmak”.

Yeni müşteri çekmek, siteye daha önce hiç uğramamış kişilerle tanışmak,
Müşteriyi elde tutmak ise zaten markayı tanıyan, bilen, alışveriş yapmış müşterinin tekrar tekrar gelmesini sağlamaktır diyebiliriz.

İçeriğin Değerli Olsun

İçeriğin zengin ve değerli olması takipçilerinin tekrar tekrar sana yönelmesini sağlar. Kullanıcılarına sadece tek bir içeriği sunmaktansa farklı seçenekler de ver. İçeriklerini bir örümcek ağı gibi kurgulayarak kullanıcıyı göndermek istediğin yerlere yönlendirerek sitende daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilirsin.

Anahtar Kelimeler

Her kapıya bir anahtar misali, müşterinin içeriğine girmesi için doğru anahtar kelimeyi seçmelisin. Anahtar kelime araştırması yapmalısın. Hedef kitlenin işletmen ile alakası olan ürün, hizmet ve başlıkları ararken hangi anahtar kelimeleri kullandığını araştır. Arama yaptıklarında seni bulabilmeleri için bu kelimeleri ve kelime gruplarını hedefle. Anahtar kelimeleri belirledikten sonra mevcut sayfalarına tekrar göz atarak, bu kelimeleri entegre et. Her sayfada bir anahtar kelime kullanmak o kelime için daha üst sıralarda çıkmana yardımcı olabilir.

Web Siten Cihazlara Uyumlu Olsun

Bu kriteri artık söylemeye gerek bile yok. Ama yine de üzerinden geçelim. Websitenin özellikle mobilden kolaylıkla ulaşılır ve kullanılabilir olması çok önemli.

Hız için CDN ve Cloudflare Kullanın

Google müşteri memnuniyetine önem verdiği için üst sıralara çıkarma kalemlerinden biri de site hızıdır. Hızı arttırmanın en iyi yolundan biri de CDN (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı)’dir. Kısaca herhangi bir ziyaretçi, sitene giriş yapmaya çalıştığında, içeriğini ziyaretçiye en yakın sunucudan göstererek mesafeyi kısaltmış olacak ve ziyaretçi içeriğe hemen ulaşmış olacak.

Ayrıca Cloudflare yönlendirmesi ile birlikte kullanırsan siten ciddi olarak hızlanacaktır.

Arama Motoru Organizasyonu (SEO) Çalışmaları

Seo çalışmalarını yaparak web sitesi trafiğimizi ciddi oranda arttırabiliriz. Arama motoruna sektörün ile alakalı aramalar yapıldığında senin web sitenin üst sıralarda yer alması doğru kitleyi web sitene çekerken trafik potansiyelini de inanılmaz derecede arttıracağı için dijital varlığını da güçlendirecektir. Seo faaliyetleri dijital pazarlamanın en önemli çalışmaları arasında yer almaktadır.

E-mail Pazarlaması

E-mail atmak günümüzde hala en etkili pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor. Özellikle hedef kitlen küçük ve değerli kişilerden oluşuyorsa onları e-mail yolu ile aktif etmek iyi bir pazarlama yöntemi olabiliyor. E-mail pazarlaması ile web sitene trafik yaratmak da elbette ki mümkün. Haftalık mail listesine atacağımız mailler içerisine bloglarımızdan bölümler yerleştirmek, içeriğimizi mail üzerinden tanıtmak kullanıcı kazanmamıza yardımcı olabilir.

    • Profesyonel bir e-posta hizmetinden faydalan: Standart e-posta hesabın üzerinden e-posta listeni iyi bir şekilde yönetmen zor olabilir. Bu nedenle profesyonel bir hizmetten yararlanabilirsin.
    • Yeni yazı yayınladığında e-posta gönder: Web sitene yeni bir içerik girdiğinde markanla ilgilenen insanlara haber ver. Listene e-posta gönderimi yaparak yeni yazılarına ve dolayısıyla web sitene daha fazla trafik çek.
    • Liste oluşturma işlemi hiçbir zaman bitmiş değildir: Listen ne kadar büyük olursa, web sitene gelecek trafik de o kadar artar.

E-posta pazarlama konusunda önemli bir husus var ki o da devletin zorunlu tuttuğu sistemlere mutlaka kayıt olup sonrasında bu pazarlamaya başlamalısın.

İlgili Yazı: İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

Instagram Story ile Web Sitesi Trafiği Yaratma

Instagram içerisindeki stories (hikayeler) bölümü web sitesi trafiğini oluşturmak için sana harika imkanlar sunabilir. Ucuz ve bir o kadar da etkili olan bu hikayeler bölümünde belirlediğin kitleye reklam çıkabilirsin. Reklamları doğru şekilde organize edersen web sitene trafik çekerek müşteri elde edebilirsin.

Başka Siteler Sana Yönlendirme Yapsın

Kaliteli web sitelerinin senin sitene yönlendirme yapması durumunda da arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma şansın artacaktır.

Düzenli Bir Şekilde İçerik Yayınla

Web sitende düzenli bir şekilde içerik yayınlamanın aramalarda üst sıralara çıkmanı sağlamasının nedenlerinden bazıları şöyle:

  • Ziyaretçilere web sitenize uğramak için bir neden verir: Web sitende yeni bir şey yoksa, ziyaretçilerin de geri gelmek için bir nedeni olmuyor. Yeni içerik, ziyaretçilere web sitene uğramak için bir neden veriyor.
  • Ziyaretçilere, web sitende daha uzun süre kalmak için neden veriyor: Daha fazla içerik olması, ziyaretçilerin daha fazla sayfayı ziyaret etmesini sağlıyor.
  • Sosyal medyada paylaşacak içerik sağlıyor: Web sitende çok fazla içerik olduğu zaman okurların bunları sosyal medyada paylaşma fırsatı da artar ve bu sayede daha fazla ziyaretçi alırsın.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.