Tüm Kampanyalar için Websiteniz Hazır Mı?

Tüm Kampanyalar için Websiteniz Hazır Mı?

11.11 kampanyalarını geride bırakırken ondan daha kapsamlı olan Black Friday’e doğru ilerliyoruz. Bilmeyenler için Black Friday 25 Kasım 2022.

Belki 11.11’de herhangi bir kampanya yapmadın, belki de yaptın. Ama tüm kampanya süreçlerinden önce mutlaka yapılması gereken bazı hazırlıklar var.

Kampanya Takvimi

Kampanya yapmaya başlamadan önce markana uygun olabilecek bir kampanya takvimi çıkartmalısın. Kampanya dönemleri satış yapmak için çok uygun ve satışları arttırdığı için çok da cazip kabul ediyorum  Ancak sürekli indirim ya da sürekli kampanya yapmak markanın kimliğine zarar verebilir. Ucuz ürün satan bir satıcı olursun. Ayrıca insanlardaki aciliyet hissini de ortadan kaldıracağı için alma motivasyonu ortadan kaybolur.

Kampanyanın Şekline Karar Vermek 

Pek çok kampanya tarzı var. Belirli bir % ile indirim, bir alana bir bedava, vs gibi. Hangi tarz bir kampanya uygulayacağına karar vermek ve mümkünse bunu da takvimine eklemen iyi olur.

Marketing Kurgusu Oluşturmak

Reklamlarını bir ajans yürütüyorsa hali hazırda kampanya fikirlerini onlar da sana verecektir. Ama sen de şu tarihte bu şekilde bir kampanya yapacağım diye bilgilendirme yaparsan ajans gerekli reklam setlerini, doğru hedef kitleye gösterilecek şekilde organize edecektir.

Eğer reklamlarını bir ajans yürütmüyorsa bu reklam setlerini ve doğru hedeflemeyi sen yapmalısın. Ancak bu reklamlarda dikkat etmen gereken reklamların başlangıç tarihi kampanya tarihine çok uzak ya da çok yakın olmamalıdır.

Geldik işin en teknik kısmına 🙂 Bir yazılımcı ya da web işlerinle ilgilenen birisi varsa bu kısmı onların üzerine at gitsin 😀

Hosting Firması Görüşmesi

Hali hazırda bir hosting paketin olabilir. Normal günlerde de oldukça iyi çalışıyor olabilir. Ancak kampanya zamanları trafiğin en yoğun olduğu zamanlardır. Bunlar için mutlaka hosting firması ile görüşmek ve önceden hosting paketinin yeteneklerini öğrenmen iyi olacaktır. Buna göre de geliştirilmesi gereken bir özellik varsa kampanya dönemi öncesinde mutlaka o aksiyonları almalısın.

Web İşlerinden Sorumlu Kişiye Bilgi Vermek

Her kampanya öncesi ve de tabi ki belirli periyodlarla web sitenin yedeğini almalısın. Yapılacak kampanya bilgilerini ilgili kişi ile paylaşarak siteyi hazırlamasını istemelisin.

İlgili Yazı: Web Sitesi Bakımı Nedir? Web Sitesi Bakımı Neden Gereklidir?

Tüm bunlardan sonra da mutlaka yaptığın kampanyayı değerlendirmeli ve ona göre düzenlemeler yapmalısın.

Güzel kampanyalar dilerim.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.