Web Sitesi Bakımı Nedir? Web Sitesi Bakımı Neden Gereklidir?

Web Sitesi Bakımı Nedir? Web Sitesi Bakımı Neden Gereklidir?

En özet haliyle web site bakım hizmeti, sitenizin faaliyetlerine sorunsuz şekilde devam edebilmesi için gereken çalışmaların tamamını kapsayan hizmettir. Websitesi yapılması süreci algı olarak siteyi teslim alana kadar olan tasarım ve kodlama işleri ile birlikte tamamlanmış gibi düşünülse de sitenin yaşamına sorunsuz devam edebilmesi ve verimli olarak çalışması için gereken web site bakım hizmeti de bu sürecin bir parçasıdır.

Kasım 2022’de güncellemesi yapılan WordPress 6.1 ile birlikte ortaya süresi yadsınamayacak uzunlukta bir WordPress 6.1 WPML sorunu ortaya çıktı. WordPress kullanan siteler, 6.1 güncellemesi ile WPML arasında yaşanan teknik bir sorundan dolayı ciddi sıkıntılar yaşadılar.

İlgili Yazı: WordPress 6.1 yayınlandı! WordPress 6.1 yenilikleri ve WordPress 6.1 WPML sorunu

Doğru bir yerden bakım kritik anlarda doğru web site bakım hizmeti alman sitenin sorunsuz ayakta kalması ve projenin sekteye uğramaması için önemlidir.

Web Site Bakım Hizmeti Nedir?

Web site bakım hizmeti, tasarım ve kodlama süreçleri gibi belirli bir sürede tamamlanmaz, site yayında olduğu sürece destek ihtiyacı devam eder. Sen veya ekibinden birinin gerekli kontrolleri gerçekleştirecek bilgisi veya zamanı yoksa hizmet olarak alman gerekir. Kabul ek bütçe ama sonuçta dijital olarak burası senin dükkanın ve buranın da ihtiyaçları oluyor.

Sitenin doğru ve kusursuz çalışması için gereken içerik düzenlemeleri, tasarım çalışmaları, kod yapısında gereken düzenleme ve güncellemeler, güvenlik kontrolleri ve yedeklemelerin yer aldığı hizmetin bütününe web site bakım hizmeti denir. Bahsettiğim işlemlerin çoğu kolay ve site sahiplerinin veya site yöneticilerinin yapabileceği işler gibi görünse de yoğun iş temposu içerisinde genellikle ihmal edilen ve bir problem olduğu zaman değeri anlaşılan işlerdir.

1- Kod Güncellemeleri

Sitelerin fonksiyonlarını doğru olarak yerine getirebilmesi için kod yapılarının da düzgün bir şekilde çalışması gerekmektedir. Güvenlik veya geliştirmeler için yapılan güncellemeler ile birlikte tercih ettiğiniz alt yapı veya arama motoru güncellemeleri sonrasında sitenizin kod yapısında düzenleme veya geliştirme ihtiyaçları söz konusu olur.

Aynı zamanda SEO veya Google Ads, Meta reklamları gibi ücretli pazarlama faaliyetlerini geliştirmek veya ölçümlemek için de düzenlemeler yapmak gerekebilir.

2- Yedekleme

Web siteleri 24 saat çalışan makineler gibi düşünürsek zaman zaman iç veya dış etkenler ile aksama ihtimalini de göz önüne almak gerekir. Sunucu veya eklentiler kaynaklı sorunlar yada hack girişimleri söz konusu olduğunda siteniz kapanabilir. Bu kayıplar esnasında kısmi veya tam veri kaybı da söz konusu olabilir.

Rutin olarak yapılan yedekleme işlemi pek fazla karşılaşmadığım ama gerçekleştiğinde büyük sorunlara yol açan bu aksiliklerin önüne geçmek için yapılır. Herhangi bir sebeple kısmi veya tümden veri kaybı olması durumunda aldığınız yedek ile kısa sürede tekrar siteniz çalışır duruma getirilebilir.

3- İçerik Güncellemeleri

Sitende tasarım veya içerikte yapmak istediğin değişiklikler söz konusu olduğunda bu hizmetten faydalanabilirsin. Sitendeki yapılacak güncellemeler bir personel istihdam etmeyi gerektirecek kadar yoğun olmadığı durumlarda bu şekilde bir hizmet almak hem içeriklerinin doğru girilmesini sağlayacak, hem de sana zaman kazandıracaktır.

 

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.