Markada Sürdürülebilirlik Nedir?

Markada Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik artık sık sık duymaya başladığımız bir kelime. Modada, sanayide, ekonomide pek çok alanda bunu duyuyoruz. Markada sürdürülebilirlik benim “uydurduğum” bir terim diyebiliriz. Araştırmalarımda ya da okumalarımda pek denk gelmedim. Ama ola ki siz denk gelirseniz lütfen paylaşın 🙂

Peki gelelim konuya. Bir marka kurmaya çalışırken birlikte çalışmak için konuştuğum her marka sahibi her şeyin normal olarak mükemmel olmasını, en iyisi olmasını ve mükemmel olduktan sonra hayata geçirmeyi hedefliyor. Mükemmel fotoğraf çekimi, mükemmel ambalajlar, mükemmel pr çalışmaları….

Ancak şöyle bir problem söz konusu belli kalemlerim mükemmel olması gerektiğinde hemfikir olmakla birlikte bazılarının da cidden sürdürülebilir olması gerekiyor. Örneğin bütçeniz vardı ve 100.000TL’ye kutu yaptırdınız. Jilet gibi kalite akıyor. Peki kutular bittiğinde ne olacak? (Umarım yine aynı bütçeniz olur bu tamamen bambaşka bir konu) Aynı bütçeyi kutularınız için ayıramayıp kaliteli kutularınızın bir altına düştüğünüzde müşterilerinizde nasıl bir algı yaratmış olacaksınız?

Ya da fotoğraf çekimini çok popüler bir fotoğraf sanatçısına yüksek bütçe ile çektirdiniz. Ancak bir sonraki sezon öyle bir bütçeniz yok. Haliyle ürünlerinizin ve websitenizin görselliği bozulmuş olacak.

İlgili Yazı: E-Ticarette Fotoğraf Çekimi yazısından konu ile ilgili daha detay bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda verdiğim sadece ilk akla gelen küçük iki örnek bunu markalaşma süresinde pek çok alana uygulayabilirsiniz. Bu yüzden yaptığınız her hamlede mutlaka kendinize bunu bir sonraki sezon sürdürebilir miyim ve bir üste çıkarsam sonraki sezon da devam ettirebilir miyim? Çünkü bu soruyu sormadığınızda ne yazık ki çok ihtiyacı olmayan bir alana sınırlı bütçeniz ve enerjinizi fazlasıyla harcamış oluyorsunuz. Bu da markada sürdürülebilirlik konusunda yetersizliğe sebep oluyor.

Markada Sürdürülebilirlik ile ilgili sorularınız ya da yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum kutusuna beklerim 🙂

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.