E-Ticarette Fotoğraf Çekimi

E-Ticarette Fotoğraf Çekimi

E-ticaretiniz ve ROI’niz için fotoğraf çekiminiz oldukça önemlidir. E-Ticarette fotoğraf çekimi yazımda deneyimlerimden websitenizde olması gereken fotoğraf türlerinden ve doğru görselleri nasıl elde edebileceğinizden bahsedeceğim. Öncelikle biraz kavramlara aşina olalım.

Ürün fotoğrafçılığı nedir?

Ürün fotoğrafçılığı, ticari amaçlı fotoğrafçılıktır. Fotoğrafçı, ürünün çıplak gözle nasıl göründüğünü temsil etmesi ve müşteriye çekici görünmesi için ürünü en iyi ışıkta sunmak için fotoğrafları çeker. Ürün fotoğrafçılığı, pazarlama kampanyalarının yanı sıra ürün sayfaları ve hatta sosyal medya gönderileri için kullanılabilir.

E-Ticaret ürün fotoğrafçılığı nedir?

E-Ticaret fotoğrafçılığı olarak da adlandırılan e-ticaret ürün fotoğrafçılığı, e-ticaret mağazaları için fotoğrafların çekildiği ürün fotoğrafçılığını tanımlamak için kullanılan terimdir. Çevrimiçi alışveriş yapanlar, ürünü gerçek hayatta görme avantajına sahip olmadıklarından, ürününüzü satın alıp almamaya karar vermek için ürün resmine güvenirler. Bir satış yapmak istiyorsanız, bir e-ticaret fotoğrafı çok önemlidir.

Ürün fotoğrafçılığının pek çok faydası vardır:

Müşterilerinize ne almayı bekleyeceklerine dair net bir görüntü sağlarlar.
Yüksek kaliteli bir görsel, ürününüzün yüksek kalitede olduğunu gösterir; markanız hakkında iyi bir ilk izlenim yaratır.
E-Ticaret mağazanızdan güvenle satın almaları için müşterilerinize güven aşılarsınız.
Fotoğrafik görüntüler yazılı kopyalardan daha çekici.
Fotoğraflar, marka kimliğinizi oluşturmanın mükemmel bir yoludur.
Fotoğraf, karar verme sürecinde önemli bir rol oynar – dönüşüm oranınızı artıracaktır.
Ürün fotoğrafları, tüm pazarlama kanallarınızda bir pazarlama mihenk taşı olarak kullanılabilir.
Görseller, mobil izleyiciler için daha erişilebilir.

Lifestyle/Stillife Görseller vs Dekupe Görseller

Lifestyle ürün fotoğrafçılığı, ürününüzü bir yaşam tarzının parçası olarak bağlam içinde gösteren bir ürün fotoğrafçılığı biçimidir. Amazon gibi bazı e-ticaret platformları da ürün fotoğraflarınızın beyaz bir arka plana karşı çekilmesini gerektirir, ancak birçok işletme, müşterilerinin ürünlerini kullanarak bir yaşam tarzını görselleştirmelerine yardımcı olmak için lifestyle ürün fotoğrafçılığını kullanır.

Ceren Varol - E-Ticarette Fotoğraf Çekimi - Dekupe Fotoğraf

Dekupe Görsel

Ceren Varol - E-Ticarette Fotoğraf Çekimi - Lifestyle Fotoğraf

Lifestyle Görsel

Websitenizde mutlaka ve mutlaka bu iki tür görsele de ihtiyacınız olacaktır. Lifestyle görseller sitenize görsellik katmakla birlikte müşterileriniz yine de tek ürünü görmek isteyecektir. Siteniz için görsel çekerken ya da sektirirlen elinizde hazır olması için sizinle web tasarımcınızın ihtiyacı olacak görselleri listeliyorum.

İlgili Yazı: Bu arada fotoğraf çekiminden önce Markada Sürdürülebilirlik Nedir? yazısına bir göz gezdirmenizde yarar var.

  1. Slider alanı için lifestyle ve yatay görseller.
  2. Farklı açılardan dekupe görseller. Örnek ürününüz işlemeli bir omuz çantası olsun. Çanta ön – 45 derece – arka – iç – işleme detay – manken ile olarak 6 adet görselini kullanabilirsiniz. Ancak tabiki bu kadar açı siz çekmiyorsanız çok bütçe demek olacağı için ya da ürününüzün bu kadar çok açılık fotoğrafa ihtiyacı olmayabilir o noktada aralarından iptal edebilirsiniz.
  3. Instagram için bol bol lifestyle görseller

E-Ticarette Fotoğraf Çekimi ile ilgili sorularınız ya da yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum kutusuna beklerim 🙂

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.