Hangi Sosyal Medya Platformunda Yer Almalıyım?

Hangi Sosyal Medya Platformunda Yer Almalıyım?

Bir markam var. Markamı sosyal medyada tanıtarak potansiyel müşterilerime tanıtmam gerekiyor. Bu yüzden bütün sosyal platformlarda olmalıyım.

Sen de böyle düşünüyorsan içerik oluşturma da ve yönetme de iyi şanslar. 🙂 Elbetteki dijital dünyada bir kimliğin oluşturulması ve yer alması bir marka için oldukça önemli. Ancak her sosyal platform kendi kitlesi, içerik oluşturma tarzı ve de kendine has diliyle gelir.

Yeni kurulan bir firma için bütün bu platformlardaki kimliği yönetmek, platforma uygun olarak görseller ve içerikler hazırlamak oldukça çok zaman ve enerji alacaktır.  Bütün bu çılgın içerik üretip paylaşma sürecinden bir süre sonra o kadar yorulursun ki günün sonunda hiçbir yazı paylaşmayabilirsin bile.

Tüm platformlara aynı marka adına sahip olmak adına hesap açabilirsin, ama orada aktif olman gerektiği anlamına gelmez. Ama zaman içerisinde işler yoluna girip dijital kimliğinle daha detaylı uğraşmak istersen en azından marka isminin başkasında olma ihtimali sıfır olacaktır.

O zaman yoğun olarak kullanılan platformları ve tarzlarını biraz tanıtayım:

Facebook

facebook

Kimler kullanmalı: Herkes

Paylaşım sıklığı: Günde 1 veya 2.

Ne tür içerikler paylaşılmalı: Görsel, yazı ve video tarzında istenilen her türlü içerik paylaşılabilir. Ancak içerikleri paylaşırken de gene bir görsel ile birlikte paylaşmak hedef kitlenizle daha çok bağlantı sağlayabilmene yardımcı olacaktır.

Facebook, marka sayfaları için oldukça detaylı raporlamalar ve reklam verebilmek seçenekleri sunuyor.

 

Instagram

instagram

Kimler kullanmalı: Yaşam tarzı, gıda, moda, kozmetik veya buna benzer bir sektörde hizmet veren markalar.

Paylaşım sıklığı: Günde 2-4 defa.

Ne tür içerikler paylaşılmalı: Markanızı ve ürünlerinizi en iyi yansıtacak, markanıza özel oluşturulmuş temaya göre konseptli görsel ve kısa videolar. Elbetteki bunları hedef kitlenize en uygun hashtaglerle paylaşmanız gerekiyor 😉

Instagram’ın yeni güncellemeleri Instagram üzerinden satış yapmayı ve bunları takip etmeyi oldukça kolaylaştırdı. Hesabınızı “Business Account”a çevirdiğiniz takdirde içerikleriniz kimler tarafından daha çok takip ediliyor, hangi saatlerde yaptığınız paylaşımlar daha çok ilgi çekiyor gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı: Business Account’a Nasıl Çevirebilirim? diyenleri böyle alalım.

 

Twitter

twitter

Kimler kullanmalı: Herkes

Paylaşım sıklığı: Günde 5 defa.

Ne tür içerikler paylaşılmalı: Güncel konularla alakalı olarak özellikle markaların kendini gösterebileceği içerikler paylaşılabilir. Görseller ve videolar.

Pinterest

pinterest

Kimler kullanmalı: Moda, gıda, tasarım, seyahat, DIY (Kendin Yap) ile ilgili ve özellikle kadınlara hitap eden markalar.

Paylaşım sıklığı: Günde 2-3 defa.

Ne tür içerikler paylaşılmalı: Yaratıcı görsel içerikler. Ancak bu oluşturulan görsellerin pinlenebilecek gibi düzenlenmesi gerekmektedir.

Google Plus

google-plus

Kimler kullanmalı: Özellikle Google bazlı ürünler ve servislerden yararlanmak isteyen tüm markalar.

Paylaşım sıklığı: Günde 1-2 defa.

Ne tür içerikler paylaşılmalı: Hedef kitleye yönelik olarak belirlenmiş hashtaglerle her türlü metin, görsel ve video paylaşımları yapılabilir.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.