Domain+Hosting ve Marka Tescili Nedir?

Domain+Hosting ve Marka Tescili Nedir?

Öncelikle bu yazıyı yazmaktaki ilk motivasyonum marka kuran kişileri Domain+Hosting ve Marka Tescili konusunun önemini anlatmak. Çünkü ne yazık ki bu konuları önemsemeden hareket eden ve zaman içerisinde büyüyen markalar bir gün mutlaka bu alanda bir sorunla karşılaşıyorlar. Bu yüzden bu konularla ilgili olarak bilgilendirici ve hap içerik üretmeye çalıştım 🙂

Öncelikle terimlerin ne olduğunu anlamayla başlayalım. Domain, internet tarayıcısında yazdığın adrestir. Yani: www.cerenvarol.com gibi… Hosting ise bu sitenin kurulu olduğu alanın adıdır. Daha anlaşılır olması için genelde eğitimlerimde şu şekilde anlatıyorum. Hosting bir arazi ve domain de o arazinin üzerinde yer alan evinizdir. Bu arazi içerisindeki tüm haklar size aittir. Başkası gelip sizin eviniz ya da araziniz üzerinde hak sahibi olmamalıdır. diyerek konuyu bu domain ve hosting konusunda yaşadığımız en büyük sorunsala bağlamak istiyorum.

Domain ve hostinginiz – Aslında bu ikisi arasındaki en önemlisi ise domaindir. Çünkü hostinginize bir şey olsa sadece verilerinizi kaybedersiniz ama domaininiz giderse marka kimliğiniz gider.- markanıza yani size özeldir. Bunları temin ettiğimiz firmalardan kendi bilgilerinizle kayıt olup satın almalısınız. Ajanslar değişir, tasarımcılar değişir, ama siz marka sahibi olarak değişmezsiniz. Bu yüzden bunlar üzerinde yegane yetki sizde olmalıdır.

Markalarımla yaşadığım en büyük sorun bir önceki çalıştıkları ajansın, tasarımcının ya da firmanın onlara ait olan domain, hosting, vs bilgilerini onlara vermemeleri. Kesinlikle iş ahlakına ters bir hareket. Ama yapılıyor mu? Kesinlikle yapılıyor. Bu yüzden çalışacağınız kişiye ya da firmaya kendileri söylemezse siz mutlaka söyleyin. Onlarla gerekli şifreleri paylaşın. Neyse tatsız konuları ve uyarıları tamamladığımıza göre diğer konulara gelebiliriz. 🙂

Marka ismine karar verdikten sonra en hızlısından yapman gereken şeyler:

1. Domainini al.

Marka adı ve buna bağlı domain seçerken en önemli konu başka dillerle tuhaf anlamının olmaması. Eğer ben yurtdışına açılmayacağım onu mu araştırmaya uğraşacağım diyorsanız o ayrı konu 🙂

Tuhaf anlamı olmayan özelliğinden sonra mümkünse kısa olması da tercih sebebidir. Ne yazık ki domain konusunda her zaman şanslı olamıyoruz. Mutlaka bir şeyler eklememiz gerekiyor. Ancak bu eklemeleri de mutlaka ve mutlaka mantıklı bir şekilde yapmak gerekiyor.

.com uzantısı mı başka uzantı mı seçelim noktasında ise tercihen .com iyidir. Ama bunun sebebi herkesin elinin otomatik olarak .com’a alışık olmasıdır. Çünkü markayı bir yerde duyarsın, ama siteyi adresini görmemişsindir. Marka adını yazıp otomatik olarak .com tuşuna basarsın. Bunların dışında .com.tr / .co / .net de güzel uzantılar.

2. Marka Tescil başvurunu yap.

Bu konu ile ilgili detaylı bir yazı olduğu için uzun uzun anlatmayacağım. Kabul ediyorum marka kurma sürecinde ne yazık ki sürekli para gidiyor. “Aman bu da sonraya kalsın ne olacak kim benim minik markamı çalacak.” diye düşünme eğilimi gösteriyoruz. Ancak ne yazık ki gerçek dünyada olaylar bu kadar naif değil. Markanız büyük de olsa küçük de olsa bir şekilde bazen gerçekten para kazanmak için bazen de sırf keyiflerine/yapabildilerini kanıtlamak için markanızla uğraşabilecek kişiler var. Açığınızı ararlar. Elbetteki her şeyi ön görmek mümkün değil ama en azından net olan konularda kendinizi koruma altına almakta yarar var.

Marka tescili de bu işlerden birisidir. Ürününü, hizmetini ya da markanı mutlaka ve mutlaka tescilletmelisin.

İlgili yazı: Marka Tescili ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için eski yazılarımızdan birine sizi alalım.

3. Sosyal medya mecralarındaki hesaplarını al.

Klasik cümle ile giriş yapıyorum. Sosyal medyasız bir şey yapamaz olduk 🙂 Özellikle Instagram yaşayış, hayata bakış açımızın dışında iş yapış şekillerimizi de değiştirdi. Haliyle dijitalde marka olarak yer almıyorsanız yoksunuz. Bu yüzden domain ve marka tescili konularından sonra kullansanız da kullanmasanızda sosyal medyada kanallarındaki marka adınızı almanız önemli.

“Aa ama benim isimlerim alınmış. O zaman ne yapacağım?” İşte o zaman da isminize en yakın olan ve tüm mecralarda aynısını alabileceğiniz şekilde isimleri almak önemli.

Bu konuda bir başka postun konusu olan ancak burada da bahsetmeden geçmek istemediğim bir konu daha var. O da şu sadece markanız için sadece sosyal medyaya güvenerek yatırım yapamazsınız/yapmamalısınız. Örnek bugün Instagram çok popüler ama bundan birkaç sene önce Facebook çok popülerdi. Hepimiz ordaydık. Geçenlerde bir işlem yapmak için Facebook’a girdim ve panelinde kayboldum. O kadar girmiyorum yani. Bugün Instagram, yarın Tiktok, öbür gün başka bir mecra olabilir, buralardan trafik alabilirsin ama markanda ana yatırımı hak eden kısım websitendir.

Domain+Hosting ve Marka Tescili ile ilgili sorularınız ya da yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum kutusuna beklerim 🙂

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.