Marka Tescilini İhmal Etmeyin

Marka Tescilini İhmal Etmeyin

Marka tescili son dönemlerde birçok üreticinin sorunlarla karşılaştığı konulardan biri olmaya başladı. Lider Patent olarak marka tescilinin önemini ve gerekliliğini savunuyor ve her konuda üreticilere destek vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca ekonomik alanda kadın girişimcileri destekliyor ve bu süreçte onların yanlarında olduğumuzu belirtmekten de gurur duyuyoruz.

Marka; üretici ile tüketici arasında, tüketicinin bilinçaltında, karşılıklı atılan imzalarla oluşturulan bir sadakat sözleşmesi, üreticinin sözüdür. Marka Tescili ise sadakat sözleşmesinin üretici ve tüketici lehine, kanunlar ile korunmasının adıdır. Tescil işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte 10 yıl boyunca markanın kullanım hakkına sahip olduğunuz bir süreçtir ve yenilenebilmektedir.

Birçok süreçten geçerek işinizi kurdunuz, emeklerinizin karşılığını almaya başlamak için hazırsınız. Bu süreci sağlamlaştırmak için ve diğer yandan da emeğinizin çalınmasını önlemek için markanızın tescilini almanız gerekiyor. Daha da önemlisi firmanızı kurmadan önce marka araştırması yapmanız işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. Kullanmayı düşündüğünüz marka isminiz başka firmalar tarafından kullanılıyor mu? İstediğiniz marka, ayırt edilebilecek özelliklere sahip mi? Bu soruların cevaplarını almadan kolları sıvamak pek de akıllıca olmayacaktır.

Üreticiyi Yanıltan Düşünceler

Marka tescil süreçlerinde bazı düşünceler üreticileri ne yazık ki hataya düşürebiliyor. Bu düşüncelerden bazılarına değinmek istiyorum.

‘Ben daha yeni kurdum firmayı biraz zaman geçsin. ‘

Dediğiniz gibi zaman geçti. Büyümek için attığınız her adımda tescili olmayan markanızı duyurdunuz, bilinirliğinizi arttırdınız ve tüketiciler arasında aranan bir marka oldunuz. Ve sıra tescile geldiğinde şu gerçekle karşılaştınız; ‘ Markanın kullanım hakkı başka bir firma tarafından alınmıştır.’ Bu uyarıdan sonra, markanızın kullanım hakkına sahip olmadığınız için farklı bir marka arayışına gireceksiniz, hukuki ve ticari alanda mevcut durumda kullandığınız markanızı değiştirmek zorunda bırakılacaksınız. Böylece tanıtımınızı ve bilinirliğinizi arttırdığınız markanızı biraz zaman geçtiği için kaybetmiş oldunuz.

‘Benim markamı kimse çalmaz.’

Neden çalmasınlar. Kulağa çok hoş gelen bir markanız olabilir. Taklitleriniz olabilir. Siz zamanla tanınabilirsiniz ve bunu fırsata çevirebilecek insanlar olabilir. Bu ihtimaller göz ardı edildiğinde çok kısa süre sonra pişmanlık duyabilirsiniz.

‘ Benim aklımda çok büyük işler yapmak yok.’

 

Zamanın neler göstereceği bilinmez. Gelişmenin önü açıktır. Yine bu düşüncede kararlı olabilirsiniz. Ama gerçeği gözden kaçırmamalısınız. Sizin büyümeyi çok düşünmeyerek kullanım sağladığınız marka başka bir firma ya da kişi tarafından tescillenmiş olabilir. Böyle bir durumda tescile sahip olan kişiler markayı kullanımınızı yasaklayacaktır. Ticari ve hukuki alanda size yaptırımlarda bulunacaktır.

Özetlemek gerekirse ekonomik yarışın hızlandığı ve zorlu koşullarda ayakta durmaya çalışan üreticilerin emin adımlarla ilerlemeleri gerekiyor. Rekabetin daha da arttığı ve hali hazırda zaten zor olan ekonomik yarışı marka tescilinizi yaptırmayı ihmal ettiğiniz için kaybetmeyin.

Konuk Yazar: Cansu Bulşu / Lider Patent

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.