8 Tipografi Terimi

8 Tipografi Terimi

En bilinmesi gereken tipografi terimi konusunu da bir ele almak istedim. Fontlarla ilgili yazı dizimize devam ederken başlamadan önce okumak istersen Font Nedir yazısını öneriyorum.

Leading

İki metin satırının satır taban çizgisi arasındaki boşluk miktarı olarak belirtebiliriz. CSS kodlarında bu line-height olarak bilinir. Genellikle fontun piksel ölçüsünün % 120’sine uymanı öneririm. Bir satırda ne kadar çok kelime varsa, daha iyi bir okuma deneyimi için leadingi arttırmalısın.

Tracking

Bu da iki harf arasındaki boşluk oluyor. CSS kodlarında letter-spacing olarak kullandığımız terimdir. Karakterler arasının boşluklu ya da boşluksuz olması tamamen senin tasarımsal kararındır.

Kerning

Trackingle çok karıştırılan bir terimdir. Çünkü bu da iki karakter arasındaki boşluktur diye belirtilir. Y harfi ve sonraki karakter mesafesi ile H harfi ve sonraki karakter mesafesi farklıdır.

Justified

İki yana yaslı tip yazı paragrafları düzenli görünür. Çünkü satırların başlangıç ve bitişleri hem sola hem de sağa hizalanır. Ancak bu kesinlikle kullanıcılar için daha iyi bir okuma deneyimidir diyemeyiz. Justified, kullanımı oldukça zor ve her zaman iyi bir okuma deneyimi vermeyen bir kavramdır.

Ascender / Top Line

Üst çizgi olarak da bilinen ascender, k ve f gibi harflerin üst kısmının satırda nereye dokunduğunu gösterir. Çoğunlukla büyük harfin üstünde olma eğilimi gösterir.

Decender / Beardline

Karakterlerin taban çizgisinin altına düşen kısımlarıdır. g ve p gibi.

Ragged Right

Sola yaslanmış yazılar için kullandığımız bir terim. Batı yazım şeklini kullandığımız için doğal bir okuma akışı oluşturur. Metnin çok fazla kaymasını önlemek için bir ızgara kullandığından, okunabilirlik için eşit padding ve margin boşluğu verdiğine emin ol.

Ragged Left

Sağa yaslanmış yazılar için kullandığımız bir terimdir. Bu tür soldan sağa okurken okumanın doğal akışını bozar. Bu yüzden aşağı açılır kutularda kullanmakta yarar vardır.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.