Zorlayıcı Müşteri vs Sen

Her şey şu masum cümleyle başlar.
     “Sen siteyi kursan ve temayı yüklesen geri kalan bütün ayarları ben yaparım. İçerik girmeyi de ben yaparım. Buna hizmet bedelin ne olur?”

Sen de ve tabiki ben de “Sadece bunları yapacaksam X TL olur.” dersin. Ve iş hayatınla ilgili en büyük yanılgılardan birini yaşarsın. Çünkü o iş hiçbir zaman sadece bununla kalmaz. Müşterin X TL karşılığında senin iş planını, süreni ve daha bir sürü şeyi sabote etmeye başlar.

Oysaki sen bu işi 1 günde bitecek ve hiçbir şeyine karışmayacağım diye iş planının arasına almışsındır ya da portfolionda şık durur diye. O ise sana gerek duygu sömürüsü, gerek ego sömürüsü yaparak işini tamamlatmaya odaklanır.

Peki bu yanılgaya düştüğünde kendini nasıl kurtarırsın?

En hayati ve önemlisi:

BU YANILGIYA DÜŞME!!!!!!

  1. Müşterine işe başlarken sınırlarını net ve kesin bir şekilde bildirmelisin.
    Liste halinde yapacağın işleri, süresini, anlaştığınız fiyatı ve de diğer sınırlarını (Sana mesaj atabileceği saatleri, sana ulaşabileceği kanalları vs.) net bir şekilde belirtirsen müşterin sınırlarını bilir.
  2. Belirttiğin süre, hizmet ve sınırlara kendin de riayet etmelisin. Bir kere esnettiysen karşı taraf tarafından bütün kuralların çok net bir şekilde esnetilir.
  3. Bir şekilde sabote etmeye devam ediyorsa kendisine nazik bir şekilde işleri tamamladığınızı ekstra durumlar için ücretlendirme yapmanız gerektiğiniz belirtin.
  4. Son olarak ise bu şekilde sizi ve enerjinizi sabote etmek isteyen kişilerden gelen negatif hissiyatı kesinlikle üzerinize almayınız. Çünkü bu şekilde davrandığınızda size 2 şekilde davranacaktır. Ya anlayıp ona göre davranacaktır, ya da sizin kendinizi kötü hissetmeniz ve işini yapmanız için sizi manipüle edecektir. Eğer ikinci durumu seçerse kendi üzerinize alıp kendinizi yetersiz görmeyin.

İlgili yazı: Eğer genel olarak bir Yetersizlik Sendromu yaşıyorsan da şu yazımı okumak sana iyi gelebilir.

Şimdi sıra sen de… Sen böyle durumlarda neler yapıyorsun?

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.