WordPress 6.1 yayınlandı! WordPress 6.1 yenilikleri ve WordPress 6.1 WPML sorunu

WordPress 6.1 yayınlandı! WordPress 6.1 yenilikleri ve WordPress 6.1 WPML sorunu

WordPress’in son sürümlerinin odağında içerik yönetim sisteminin kullanıcı deneyimine, sistemin kararlılığına ve verimliliğine odaklanmıştır. Bu yazımızda WordPress 6.1 yenilikleri ve yeni sürüme geçen kullanıcıların yaşadığı WordPress 6.1 WPML sorunu ile ilgili bilgi vereceğiz.

WordPress geliştirme ekibinden Matías Ventura, 1 Kasım 2022’de gerçekleşen WordPress 6.1’in resmi sürümü için potansiyel yenilikleri kapsayan bir WordPress 6.1 yol haritası yayınladı.

İlgili Yazı: Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

WordPress 6.1 yenilikleri

Ventura’nın ilk yol haritası, geliştirilmesi beklenen beş temel alanı vurguladı.

1. Şablon düzenleyici (Template Editor)

Şablon düzenleyicide yapılan değişiklikler ile birlikte kullanıcılar, kod yapısı hakkında çok az veya hiç bilgi sahibi olmadan sitelerinin yapısına göz atabiliyor, görselleştirebiliyor ve düzenleyebiliyor. Şablon düzenleyicide yapılan yenilikler ayrıca şablonlar, şablon parçaları ve stiller gibi global öğeler arasında daha fazla netlik sağlayacak. Aynı zamanda bu geliştirmenin hedefi şablon düzenleyiciyi ve düzenleyici sonrası kullanıcı deneyimini birleştirmek.

2. Desenlerle oluşturma (Building With Patterns)

WordPress geliştirme ekibi ayrıca, WordPress 6.0 geliştirme döngüsünde biraz geç gelen “Desenlerle Oluşturma” bölümünde vurguladığı blok yapılarının potansiyelini tam olarak ortaya çıkarma üzerinde çalışıyordu. WordPress 6.1 güncellemesi ile birlikte söz konusu kalıpların günlük kullanıcılar tarafında yaratıcılığın, deneyimin merkezinde olmasını sağlıyor. Bu kalıplar, özel gönderi türleri ve blok türleri için uyarlanabilir.

3. Global stiller (Global Styles)

WordPress çekirdek geliştirme ekibinin devam eden global stil yol haritası kapsamlı yenilikler içeriyor. Stil motoru, arayüz ve kullanıcı deneyimi, stil varyasyonları paneli, web yazı tipi ve tipografi özelleştirmesi, bloklar arası öğeler, blok stilleri ve destekler ve blok stili varyasyonlarına yönelik güncellemeleri içeriyor.

4. Bloklar ve tasarım araçları (Blocks and Design Tools)

Kısıtlamalar, ayrıcalıklar ve seçilmiş ayarlar için desteği geliştirirken global stiller arayüzünde yapılan yenilikleri tamamlayacak nitelikte. WordPress 6.1 sürümü, kullanıcıların web yazı tiplerini yönetmesine, duyarlı tipografi uygulamasına ve blok araç setini genişletmesine olanak sağlayacak. Buradaki geliştirmeler ile birlikte WordPress 6.1 tutarlılığı, güvenilirliği ve kullanıcı memnuniyetini artırmayı hedefliyor.

5. Temalar ve daha geniş benimseme (Themes and Wider Adoption)

WordPress geliştirme ekibi, mevcutta yer alan eski temalar üzerinde kademeli olarak şablon parçaları gibi özellikleri benimseme yeteneği ile ilgili sorunları ele almış. Ayrıca, theme.json düzenlemesine daha geniş erişim elde etmenin mümkün olması da bazı avantajlara sahip. Tema değiştirme akışlarına ve yeni stil ve şablon olanaklarından en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını kullanım deneyimi sonrasında göreceğiz.

WordPress 6.1 ne zaman yayınlandı?

WordPress 6.1 ‘in geliştirilmekte olan bir sürümü olan ilk Beta versiyonu 21 Eylül 2022’de ve sonuncusu 4 Ekim 2022’de yayınlandı. Beta aşamasında, katkıda bulunanların odak noktası hataları test etmek ve düzeltmekti. Ancak Beta’daki bazı özelliklerin son sürüme dahil edileceği garanti edilmedi. WordPress 6.1 son haliyle 1 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.

WordPress 6.1 WPML sorunu

WPML web tasarım ile ilgili hizmet veren firmaların ve freelancerların özellikle e-ticaret sitelerinde kullandığı çoklu para birimi ve çoklu değil eklentisidir. WPML premium bir eklentidir ve uzun yıllardır sorunsuz olarak çalışır.

WordPress 6.1 güncellemesine erken geçenlerde WPML ile uyum sorunu meydana geldi. Meydana gelen WordPress 6.1 WPML sorunu şu an WordPress sürümünü güncellemeyen siteler için de geçici süreli sıkıntılar ortaya çıkarttı. WordPress 6.1 sürümü ile teknik sıkıntılar yaşayan WPML şu anda yoğun bir şekilde bu sorunu çözmeye çalışırken kendi web siteleri ile ilgili de sıkıntı oluştu ve erişilemiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan WPML yaptıkları açıklamada 4.5.13 versiyonlarını tüm hataları düzenleyerek pazartesi günü yayına alacağını bildirdi.

WordPress 6.1 WPML sorunu konusunda kullanıcıların paylaşımları

WPML.org ‘un erişim sorunu sebebiyle sıkıntı yaşayan WordPress kullanıcıları Twitter’da paylaşımları ile konuyu gündeme taşıdı. Aşağıda bir kaç örnek paylaşım bulabilirsiniz.

Wordpress 6.1 WPML sorunu

Wordpress 6.1 WPML sorunu

Wordpress 6.1 WPML sorunu

Wordpress 6.1 WPML sorunu

Wordpress 6.1 WPML sorunu

Wordpress 6.1 WPML sorunu

Wordpress 6.1 WPML sorunuWordpress 6.1 WPML sorunuWordpress 6.1 WPML sorunuWordPress 6.1 WPML sorunu ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Sormak istedikleriniz, web tasarım ve kurumsal kimlik tasarımı için iletişime geçebilirsiniz.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.