Wix mi WordPress mi / Wix vs WordPress

Wix mi WordPress mi  / Wix vs WordPress

Wix mi WordPress mi sorusu müşterilerimden de öğrencilerimden de en çok yöneltilen soru diyebiliriz. Wix de WordPress de CMS’tir yani İçerik Yönetim Sistemi’dir.

İlgili Yazı: CMS’ler neydi, ne oluyordu sorusu kafanda oluştuysa CMS (Content Management System – İçerik Yönetimi Sistemi) Nedir? sayfasına alalım.

YouTube kullanan biriyseniz Wix’e mutlaka aşinasınızdır. Wix’in ne olduğuna dair olarak upuzun ve birbirinden farklı reklamları var. Gerçi çoğunlukla Skip Ad kutusu çıkana kadar izlemek zorunda kalıyoruz ama ana fikri anladın 🙂

Wix,2006 yılında kurulan bulut tabanlı bir geliştirme platformudur. 2017 itibariyle 110 milyon kullanıcıya ulaşmış bir sistemdir.

İlgili Yazı: WordPress.com ve WordPress.org’u ise daha öncesinde tanıtmıştım. WordPress.org vs WordPress.com yazısından ulaşabilirsin.

Karşılaştırma:

Wix mi WordPress mi / Wix vs WordPress Wix mi WordPress mi / Wix vs WordPress
Esneklik WordPress açık kaynak kodlu bir platformdur, bu sayede web siteni istediğin gibi değiştirebilirsin Wix açık kaynaklı bir web sitesi kurucusu olmadığı için, platformu veya araçları özgürce değiştiremezsin. Sadece kendi şirket içi geliştiricileri araçları oluşturabilir ve platformu ayarlayabilir.
Kullanım Kolaylığı WordPress’in nasıl kullanılacağını öğrenmek, Wix’den çok daha zorlayıcıdır.

WordPress bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu değildir. Sitenin ve içeriğin yerleşimi tamamen senin yaptığın tasarıma ve temanın yerleşimine bağlıdır.

Wix’in kullanımı ise WordPress ile karşılaştırıldığında kullanımı daha kolay bir platformdur. Tamamen bir sürükle ve bırak site oluşturucusudur. Bu yüzden kodlama bilmene gerek kalmadan istediğin her yere içerik ve görsel eklemeni ve düzenlemeni kolaylaştırır.
Destek 7/24 bir destek sunmamasına rağmen oldukça geniş bir kitleye sahiptir. Bu yüzden sorununla alakalı olarak mutlaka yardım edecek birini bulabilirsin. 7/24 Destek

Wix’in kendi destek ekibinden destek alabilirsin.

Eklenti – Tema Ücretli ya da ücretsiz olarak pek çok yerden eklenti ve tema bulabilirsin.

İlgili Yazı: Ücretli veya Ücretsiz WordPress Teması Bulabileceğin 4 Site

Wix’in kendine ait bir uygulamalar alanı mevcut. Oradan ihtiyacın olanları indirebilirsin.
Ek Özellikler WordPress ile ihtiyacın olan site ne ise kolaylıkla kurabilirsin.

Özellikle e-ticaret sitesi kurmak ve farklı ödeme kuruluşlarından ödeme alabilmek istiyorsan bunları kolaylıkla farklı eklentilerle yapabilirsin.

Wix, ücretli planları ile e-Ticaret sunuyor. Bu, ücretsiz plana sahip kullanıcıların, ücretli bir plana yükseltmeden Wix’te e-Ticaret mağazasını çalıştıramayacağı anlamına gelir.

WixStores ile sadece PayPal veya Authorize.net kullanarak ödemeleri kabul edebilirsin. Ancak bu ödeme metodları ülkemizde desteklenmemektedir.

Fiyatlandırma Herhangi bir paket satın almana gerek yok. Sadece kullanacağın domain ve hosting’in ücreti (ki bu ilgili firmalara ödenecek)

Bunların dışında tema ve eklenti alırsan onların da ücretleri satın aldığın firmaya ödenecek.

Wix’in sana domain sağlamadan ücretsiz olarak kullanabileceğin bir ödeme planı olmasına rağmen gerçekten bir site istiyorsan 6 ücretli planından birini seçmen gerekir.

Planlar $9 – $ 53 arasında farklı özelliklere sahip olarak sunulmaktadır.

Wix mi WordPress mi?

WordPress, Wix’e göre çok daha üstün. Wix, kullanımı kolay bir web sitesi oluşturucusu sunarken, uzun vadede WordPress ile daha fazlasını gerçekleştirebilirsin.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.