Ucuzcu Müşteri vs Sen

Ucuzcu Müşteri vs Sen

Ucuzcu Müşteri vs Sen ya da “Benim bıdı bıdım da site yapıyor. Hem de 100 liraya. Sana neden bu kadar para vereyim?!” müşterisi vs sen.

Benim bu işe başlama hikayelerimi hakkımda kısmında okuduysan bilebilirsin. Veremeyeceğim bir paraya site yaptırmak istemedim + bedavaya yapacak arkadaşlarım da beni aylarca salladı. O yüzden bunu kendi başıma nasıl yaparım diye araştırarak bunları öğrendim ve benim mesleğim oldu.

Ancak bu bahsedeceğim durum çok farklı. Bu müşteri türü yani ucuzcu müşteri sadece bizim sektörde değil her sektörde var. Bizim işler başlangıçta soyut olarak başladığı, bir yazıyı sanki word dosyasında yazdın da sağdan sola alıyormuşsun ya da bold yapıyormuşsun gibi sandıkları için işimizi de emeğimizi de küçümsüyorlar.

Hazır alt yapılı sitelerin gelişmesi (WordPress, Joomla, Wix,vs) herkesin site yapabilmesini kolaylaştırdı. Herkes site yapabilir. Gerçekten benim gibi durumda olanlara şahane bir çözüm. Ama kimse emeğini benim bıdı bıdım da site yapıyor noktasına indiremez.

Ucuzcu müşteri ile karşılaştığın zaman sen de benim yaptıklarımı yapabilirsin:

1. Kendinden, iş kalitenden ve işlerinden emin ol.

Her malın, her hizmetin muadili daha ucuz ya da daha pahalı olabilir. Hizmet aynı olup yapanlarının kalitesi birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden sen kendinden ve hizmetlerinden şüphe etmemelisin.

2. Müşterine sağladığın yararları vurgula.

O kişinin bıdı bıdısından daha farklı olarak ona neler sağladığını ve hangi sorunlarını çözdüğünü müşterinin önüne koymalısın. Ama bunu işi satmak için değil; profesyonelliğini ve kaliteni ortaya koymak için yapmalısın. Çoğu zaman benden site isteyen müşterilerle konuşurken sorunlarını başka yöntemlerle çözebileceğimizi gördüğümde o yöne yönlendiriyorum. Doğru para kazanmak önemli ama iş hayatında insan kazanmak bence çok daha önemli.

3. Kimsenin senin emeğine fiyat biçmesine izin verme.

Yaptığın işin fiyatını sen belirlersin. Çünkü o işi ne kadar zamanda, ne kadar araştırma ile hayata geçirdiğini sen bilebilirsin. Bu yüzden kimsenin senin emeğine kendi isteklerine göre fiyat biçmesine izin verme.

4. Herkes müşterin olmak zorunda değil.

Ucuz iş yapan kişilerin de müşteriye ihtiyacı var. Bu sefer de onlar müşteri kazansın.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.