Sana Kendini B** Gibi Hissettiren Müşteri vs Sen

Sana Kendini B** Gibi Hissettiren Müşteri vs Sen

Zaman zaman sana kendini b** gibi hissettiren müşteri (leri)n olabilir. İş hayatında hatta genel hayatta bir insanın kalitesi bütün işler iyi giderken sana karşı olan davranışı değil, hata yaptığında sana karşı olan davranışıyla anlaşılır.

Çok sevdiğim bir duvar yazısı vardır:

“İnsanlar çay poşeti gibidir. Sıcak suya atılmadıkça rengini vermez.”

İşini iyi yapmaya çalışıyorsun, düzgün işler çıkartmaya çalışıyorsun. Mükemmel olmaya çalışıyorsun. Ama atladığın bir şey var. İnsansın! 

Ne yazık ki insanlar hata yapabilir ve hatta shit happens!  Yanlış yapabilirsin. Bunların bazılarından küçük sıyrıklarla kurtulabilirsin. Bazılarının sonuçları diğerlerinden daha ağır olabilir. Daha büyük sorunlar çıkabilir. Bunlar için kaçmadan çözüm üretmek en önemlisidir.

Ama bazen öyle bir müşteri çıkar, yaptığın hatanın büyük ya da küçük olması önemli olmadan yaşadığı mutsuzluğu kendi egosunu tatmin edecek şekilde senden çıkarır. Sana kendini b** gibi hissettirerek bütün hayatını, yaptığın işleri, işleri yapış tarzını kısacası her şeyi sorgulatır.

Sen bütün sorumluluğu üstüne alsan da, olan yanlışa çözüm üretmeye çalışsan da karşındaki yapılan hata sonucunda senin üzerinden kendini o kadar güzel tatmin eder ki senin olaylara çözüm bulacak enerjin kalmaz.

Genelde önce sorunları, sonra kendi yaptığım ve işe yarayan şeyleri yazarak sana destek olacak yazılar yazarım. Ne yazık ki bu konuyla ilgili benim de  %100 çalışan bir çözümler listem yok. Hala daha zaman zaman müşteriler kendimi b** gibi hissettirip hayatı sorgulatabiliyor. Bütün günümü ve gecemi zehir edebiliyor. Böyle bir durumda kendini (/ kendimi) rahatlatabileceğin tek yol ise verdiğin bilgilerden ve işlerinden emin olmak. Eğer müşterine doğru bilgiler verdiysen, işleri o zamana kadar düzgün yaptıysan, yaptığın yanlışın sorumluluğunu alıp onu düzeltmeye çalışıyorsan daha fazla yapabileceğin bir şey yok. İnsansın! Hata yapabilirsin! Paraya ve o müşteriye ihtiyacın olsa dahi kimsenin sana saygısızlık yapmaya, kendi sinirini ya da egosunu senin üzerinden tatmin etmeye hakkı yok.

İş hayatında bu kadar çok yazışma olmasının, bazı konuların bu kadar çok sınırlara sahip olmasını hiç anlamazdım. Ama son birkaç senedir çok net anlıyorum ve hatta destekliyorum. Bu hatadan kendini kurtardıktan sonra sen de kendine yapılacaklar ya da yapılmayacaklar listesi hazırla. Bunu her yere yaz. Hatta gerekiyorsa müşterilerine de bunu yazılı olarak bildir. Böylelikle kendini bu tarz durumlar olduğunda çok daha rahat hissedersin.

Tüm hayatımızda böyle kişilerle karşılaşmamak dileğiyle…

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.