Mockup Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?

Mockup Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?

Mockup lar, yapmış olduğun tasarımları ( kartvizit, web, broşür, vb) müşteriye daha şık bir şekilde sunmaya yarayan mükemmel şeylerdir. Müşterin yaptığın logoyu .jpg ya da .png olarak gördüğünde ya da .pdf olarak bile gördüğünde bir kartvizit üzerinde nasıl duracağını tam olarak algılayamayabilir.

Sen bir tasarımcı olarak yapılan tasarımın kağıtta ya da online’da nasıl duracağını rahatlıkla hayal edebilirsiniz. Ancak müşteriniz tasarımcı olmadığı için onun için yaptığınız tasarımı onun için anlaşılır kılmalısınız.

Nasıl Kullanılır?

Mockup olan bir dosyayı .psd ile açtıktan sonra genellikle Replace Your Design / Click Here / Your Logo gibi smart object olan bir layer arıyoruz.

Onu bulunca da tıklayıp tasarımımızı gömeceğimiz sayfamız açılıyor. Oraya tasarımımızı yerleştirip sadece kaydediyoruz. Geri kalanını ise .psd bizim için hallediyor.

Ve tasarımın müşterine şık bir şekilde sunulmak için hazır 🙂

Nerede Bulunur?

 

GraphicRiver

Envato’nun grafik tasarım için özel olarak oluşturduğu koleksiyonu olan GraphicRiver istediğin türde mockupları ve türevlerini bulabileceğin kapsamlı bir sitedir. Ücretlidir. Aylık olarak ücretsiz verdiği ürünler bulunabilir ama mockupa denk gelip gelmemen tamamen senin şansın 😃

Freepik

Grafik tasarım sektörünün en aşık olanası sitelerinden biridir. Ücretli ve de ücretsiz mockup dışındaki pek çok ihtiyacına da çözüm bulabilirsin.

Creative Market

Creative Market de oldukça büyük koleksiyona sahip başka bir site. Ürünleri ücretli ama haftalık olarak ücretsiz verdiği 6 adet ürün de oluyor 🙂

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.