fbpx

İşim Olmadığında Neler Yapabilirim? / No Go Days

İşim Olmadığında Neler Yapabilirim? / No Go Days

İşim Olmadığında Neler Yapabilirim? bir freelancer için oldukça hatayi bir durumdur. Müşterilerin işlerinin revizyon beklediği ya da tamamen işlerin kesildiği zamanlar olabilir. Çok uzun zamandır sektörde bu işi yapıyor olsan da, çok yeni başlamış olsan da fark etmez herkes de bir küçük gerginlik yaratır. Özellikle bütün geçimini freelance işler yaparak sağlıyorsan gerilmen de çok normaldir. Öncelikle bunları hepimiz kabul edelim.

Aynı gerginliği ve panik halini ben çok uzunca bir süre yaşadım. Sanki bir daha hiç iş gelmeyecekmiş gibi hissedip kurdum da kurdum. Lakin olay öyle değil. Çok panik yapmaya gerek yok. Bazı zamanlarda bu şekilde boş geçebilir. Bunda da herhangi bir sorun yok. Elbetteki siz normal çalışmaya, müşteri görüşmeleri yapmaya ve iş çıkartmaya devam ediyorsanız. Aksi takdirde panik yapın ve kalkıp müşteri bulmaya çalışın.

Benim eskiden böyle boşluk zamanlar (aka No Go Days )oluştuğunda elim ayağıma dolaşırdı. Belli bir zamandan sonra eskiye göre daha az elim ayağıma dolaşıyor. {Hala o coolluğu yakalayamadım ama üzerinde çalışıyorum 😉} Şimdi No Go Days olduğunda normalde kendimi geliştirmek ya da kendi işimi geliştirmek için yapabileceğim şeyleri sıralıyorum. Belli bir önceliklendirme ve süre hesaplamadan sonra bunları yapmaya başlıyorum. Böylelikle hem geliştirmek için bir şeyler yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum, hem de meşgul olduğum için konuya odaklanıp gerilmekten kurtarıyorum.

Kendi yaptıklarımı ya da yapabileceklerimi sana fikir vermesi açısından aşağıda listeyeceğim. Böylelikle işin olmadığında neler yapabileceğini bilip ona göre az panik yapabilirsin.

  1. Almak istediğim online / offline eğitimleri almak.

Offline eğitimler her zaman seninle boş olan zamana denk gelmeyebilir ama online hep bizim elimizin altında. Artık online eğitim sunan pek çok web sitesinin dersleri takip edebilmek için mobil uygulamaları var. Tabletinden ya da telefonundan çok rahatlıkla istediğin zamanda takip edebilirsin.

İlgili yazı: Online eğitim siteleri nedir diye merak ediyorsan Kendini Geliştirmek için Kullanabileceğin 5 Online Eğitim Platformu yazısını okumanın tam zamanı.

  1. Portfolionu toplamak.

Akış içinde çok fazla iş yapıyoruz. Ama her zaman günü gününe bu yaptığımız işleri şık mockuplara yerleştirip websitemizde ya da portfolio alanı olarak kullandığımız sayfalarda paylaşmak için zamanımız olmuyor. İşinin olmadığı zamanlarda portfolionu düzenlemek ve paylaşmak kendini potansiyel müşterilerine daha şık bir şekilde göstermene ve işi kolaylıkla kapmana yardımcı olacaktır.

İlgili yazı: Mockup mı o da nedir diye merak ediyorsan Mockup Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur? yazımı okuyabilirsin.

  1. Gezmek.

“Zaten iş yok. Ne gezmesi Allah aşkına!.” dedin değil mi? Normal. Ben de olsam ben de derdim. Ama olay şu ki yaşadığın sıkıntı ve düşünce çemberinden çıkmadıkça kendi kuyruğunu kovalayan köpek gibi olduğun yerde dönüp duracaksın. Gezmek, dolaşmak, yürümek ya da bunların dışında bir aktivite sana ne iyi gelirse yaparsan hem kendi çemberinden çıkmış olacaksın, hem enerjin yükselmiş olacak, hem de bir bakmışsın tanıştığın birinin senin vermiş olduğun hizmetlerden birine ihtiyacı var ;))

  1. Müşterilerinin bilgilerini toplamak.

Bu da portfoliolarımızı düzenlemek gibi çok düzenli olarak yapamadığımız ihtiyacımız kadarını tuttuğumuz bir konudur. Oysaki bir müşterinin iletişim bilgilerinin dışında işiyle ilgili daha fazla detay tutmak  sana o kişiden yeniden iş gelmesini sağlayabilir.

  1. İş süreçlerini gözden geçirmek.

İş süreçleri freelancerlar için oldukça önemli ve temel bir konu. Çünkü bir projeyi ne kadar en doğru ve en hızlı şekilde müşteriye teslim edersen o kadar hızlı yeni işler alabilir ve proje bitim ücretine kavuşabilirsin. Ancak iş süreçlerin gereğinden fazla manuel süreci kapsıyorsa, süreç içerisinde kaybolup gidiyorsan durum pek de iç açıcı değil demektir. Bu yüzden süreçlerinin içinde otomatik hale çevirebileceğin konuları otomatik hale getirip geri kalan süreçleri de optimize ettikten sonra süreci müşteri ve kendin için oldukça konforlu bir hale getirebilirsin.

Elbetteki bunlar sadece benim uyguladığım ve bana iyi gelen maddeler. Bunlardan sen de türetebilir, kendin için güzel No Go Days aktiviteleri bulabilirsin.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.