Hangi CMS Platformunu Seçmeliyim?

Hangi CMS Platformunu Seçmeliyim?

CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemleri) platformlar kişisel ya da markan için ihtiyacın olan web sitesi ihtiyacını sana kod yazdırmadan, çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan yapabilmeni sağlar. CMS’lerin gelişmesiyle statik sitelerin pabucu dama atıldı. Gerek içerikleri, gerekse tasarımı rahatlıkla değiştirilebildiği için pek çok marka CMS’leri tercih etmektedir.

Ben de en güncel, en kullanılan CMS’leri bilgi vermek için kısaca aşağıda senin için topladım. Elbette ki bunların dışında da farklı içerik sistemleri mevcuttur. (Drupal, Wix, Opencart,vs) Hazırsak en çok kullanılanıyla başlayalım:

 

  1. WORDPRESS

PHP kodlama dilini kullanan WordPress, kullanıcılar için oldukça rahat kullanım sunuyor. Yüklemesi ve kullanması ücretsiz; ancak gerek ücretli gerekse ücretsiz tema ve eklenti çokluğu sayesinde kullanıcısına istediği gibi bir görüntü elde etmesini ve ihtiyacı olan fonksiyonaliteyi sağlıyor.

2. SQUARESPACE

Kullanımı belirli bir ücretlendirmeye sahip olan Squarespace yurtdışında oldukça aktif olarak kullanılan platformlardan birisidir. Tasarım açısından oldukça temiz, sade ve şık seçenekler sunmaktadır.

3. JOOMLA

WordPress gibi PHP kodlama dili kullanmaktadır. E-ticaret sitesinden kurumsal web sitesine kadar pek çok farklı varyasyondaki siteleri Joomla ile yapabilme şansınız mevcuttur.

4. SHOPIFY

Kullanımı gene ücretli olan bir başka CMS ise Shopify. Kolaylıkla kurulabilecek bir e-ticaret sitesidir. Sizin normalde entegre etmeniz gereken ödeme modülleri kendi içerisinde entegre olarak gelmektedir. Böylelikle bir sürü yazılması gereken kodu yazmanıza gerek kalmamaktadır.

5. MAGENTO

Magento, oldukça gelişmiş, ticaret alt yapısı sağlayabilecek bir CMS platformudur. 2 farklı versiyonu mevcuttur. Biri ücretsiz biri de ücretlidir. Ücretli olan versiyonlarda yapabilecekleriniz elbette ki daha fazladır. Temaları ve eklentileri WordPress’e göre biraz daha pahalıdır.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.