El Yazısı, Kaligrafi (Hat Sanatı) ve Tipografi Nedir?

El Yazısı, Kaligrafi (Hat Sanatı) ve Tipografi Nedir?

Çoğunlukla kullandığımız El Yazısı, Kaligrafi, Tipografi kavramları konuşma içinde sanki aynı şeylermiş gibi davranılsa da değiller. Bunları karıştırmamızın en büyük sebebi ise bunları yaratırken kullandığımız aracın aynı olması: BİLGİSAYAR! Eğer Ortaçağ’da yaşıyor olsak muhtemelen böyle bir kafa karışıklığımız olmazdı 🙂

İlgili Yazı: Bu farklara başlamadan önce Font Nedir? yazıma bakmanda yarar var.

El yazısı ve kaligrafi arasındaki en temel fark: El yazısı bir tür illüstrasyondur; kaligrafi ise güzel yazıdır. Tipografi ise harflerin kullanımıdır.

EL YAZISI

Ceren Varol - El Yazısı, Kaligrafi (Hat Sanatı) ve Tipografi Nedir?

El yazısı harflerin tek tek dizayn edilmesidir. Ciddi kuralları ve yazım araçları yoktur. El yazısında her harfin nasıl çalıştığı ve bunların nasıl birleşmesi gerektiği önemlidir. El yazısı, büyük kara tahtalar ve diğer tabelalar gibi hat için çok büyük projeler için harika bir alternatif olabilir. Her harfin kendine özgü bir stili vardır ve her el yazısı alfabesi oluşturulduğunda, farklı durumlarda kullanılması gerekmez. Oluşturulan alfabe, belirli bir projeye ve yalnızca bu projeye en iyi uyacak şekilde geliştirilmiştir. Oluşturulan kompozisyona göre harfler eğilip bükülebilir.

KALİGRAFİ

Kaligrafi, tek bir vuruşta değişen basınç dereceleriyle kalın ve ince çizgiler oluşturmak için uç ve mürekkepli bir daldırma kalem kullanarak güzel el yazısı üretme sanatıdır. Kaligrafi, eski bir sanat şeklidir ve dünya çapında farklı kültürlere yayılmıştır. Pek çok kültürde özellikle de Arap kültüründe sıkça karşımıza çıkar. Bunun dışında Hint, Çin gibi farklı versiyonları da mevcuttur.  Ciddi kuralları ve farklı yazım araçları vardır. El kontrolü ve kas hafızası önemlidir. Harflerin boyutları vardır ve bunlara kesinlikle uyulması gerekir. sadece başlıklar, logolar veya kısa resimli cümleler için kullanılan el yazılarının aksine mektuplar veya daha kısa metinler yazarken kullanılabilir.

 

TİPOGRAFİ

Ceren Varol - El Yazısı, Kaligrafi (Hat Sanatı) ve Tipografi Nedir?Ve son olarak geldik tipografiye…Tipografi ne el yazısı ne de kaligrafidir. Tipografi, yazı dilini gösterildiğinde okunabilir ve çekici hale getirmek için yazı düzenleme sanatı ve tekniğidir ve harfleri çizmek veya yazmakla ilgisi yoktur. Harfler hep aynı olacaktır. Örn. “E” harfli “CEREN” yazdığımızda hep aynı gözükecektir. Oysa el yazısında ya da kaligrafi de “E”ler birbirinden farklı olabilir. Tamamen tasarımcının hayal dünyasına göre değişiklik göstermektedir.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur 🙂 Fontlarla ilgili başka yazılar da okumak istersen Tipografi kategorime gidebilirsin.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.