Color Fonts Yani Renkli Fontlar Nedir?

Color Fonts Yani Renkli Fontlar Nedir?

Daha Türkiye’de kullanımına rastlamadığım ama yurtdışında yavaş yavaş popüler olmaya başlayan bir konudan bahsetmek istiyorum. Color Fonts yani Renkli Fontlar.

“Ee bu tamam işte fonta renk tanımlıyorsun. Renkli font oluyor. ” diye düşünüyorsan dııttt bilemedin.

Şu anda kullandığımız bütün fontlar otomatik olarak içini siyahla dolduruyor. Daha sonraki aşamada renkler, efektler ya da tamamen yeniden çizimlerle ihtiyacına göre düzenleme yapıyorsun. Bu da uzun kelimeler ya da kelime gruplarında ölümcül derece de sıkıcı ve zaman kaybettirici olabiliyor. Bu yüzden olabildiğinde daha sakin efektler, renk uygulamalarını tercih ediyor olabilirsin.

İşte bu noktada yeni keşfimiz: Color Fonts 😃 Aslında akıllı cihazlarımızda kullandığımız emojiler her ne kadar biz fark etmesek de renkli fontların ilk örneklerindendir.

Color fonts SVG (Scalable Vector Graphics) datası olarak OpenType font dosyalarında depolanmaktadırlar. Renkli veya gradientli vektör şekillerini ve bitmap görsellerini içinde barındırabilirler. Toplarsak Color Font lar OpenType-SVG font lardır. 

Photoshop CC 2017 Color Fontları destekliyor. 

Nerelerden Color Font Bulabilirim?

OneLineBold by Roman Kaer
Popsky by Igor Petrovic
Bungee Color by David Jonathan Ross
Bixa Color by NovoTypo & Roel Nieskens
Yok ben yapacağım diyorsan da http://www.fontself.com sitesi sana yardımcı olabilir.

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.