fbpx

Angarya İşler için Zaman Yaratmak/ Batch Days

Angarya İşler için Zaman Yaratmak/ Batch Days

Kabul edelim ki her mesleğin angarya işler kontenjanı vardır. Angarya işler ütü gibidir. Yapmayı seven çok azdır. :// Ama herkes ne yazık ki bir noktada ütü yapmak zorunda kalır. İşte angarya işler de tam olarak budur. Bir noktada yapman gerekir. Aksi takdirde çalışma sürecin bozulur, kafanda sürekli tiklenmesi gereken bir liste öğesi olarak kalır,vs.

Freelancerlar olarak hayatımız Yapılacaklar Listemiz, Proje Yönetim Aracımız ve Ajandamız üçlüsünde dönüp durmaktadır. Yapmış olduğumuz günlük planda en ufak bir sapma bütün haftalık akışımızı bozabilir. O yüzden hep plan ve programlı çalışmak önemlidir.

Şimdi ilk iki paragrafı bağlama zamanı 🙂 Angarya işlerimiz için yarattığımız zamana Batch Days diyoruz. Angarya İş Günü 🙂 Haftanın 1 günü sabahtan akşama kadar yani mesai süresi boyunca angarya işlerinize aitsin. Bu gün herkese göre değişebilir. Mesela sen pazar çok yoğun çalışan ama çarşamba günü daha yavaş çalışan biriysen senin Batch Day’in çarşamba olabilir. Tek kriter batch day’ing olabildiğinde aynı gün yapman. Bir hafta çarşamba, öbür hafta cuma yapman senin kendi üzerindeki disiplinini kıracaktır. Bu yüzden dediğim gibi hep aynı gün olmasına özen göster.

Batch Day’de neler yapabilirsin?

  • Okumadığın maillerini okuyabilirsin.
  • Biriken blog yazılarını okuyabilirsin.
  • İndirilenler dosyanı ve Masaüstü’nü klasörleyebilirsin.
  • Müşteri işlerini düzenleyebilirsin.
  • Sosyal medya post ve içerik takvimini çıkartabilirsin. vs.

Bunlar gözünde büyüdüğü için yapmadın biliyorum. Ama ne yazık ki kafanın bir yerinde yapılacak bir iş olarak beynini kemirip duruyor. Bir yerden başlayıp küçük küçük adımlar halinde yapmak istediklerini tamamlarsan içinde değişik rahatlama olacak. Güven bana ;))

Ben de bir şey demek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.