fbpx

Web Sitesi Yaptırdım Satış Olmuyor

Web Sitesi Yaptırdım Satış Olmuyor

Heyecanla bir e-ticaret sitesi yaptın. Başta her şey güzel gidiyordu. Ama bir türlü hedeflediğin satışa ulaşamadın veya daha kötüsü hiç satışın olmadı. Paniklemene gerek yok. Bu yazıda web sitene müşteri çekebilmen ve gelen müşterilere satış yapmana yardımcı olacak birkaç tüyodan bahsedeceğim. 

1. İnternetten Online e ticaret Yapmak için Zaman Ayırmak

Neden zaman ayırmak ilk madde olarak karşımıza çıkıyor diye düşünüyor olabilirsin. Eğer bu iş için bir ekibin varsa veya kendin günde birkaç saatini ayırabiliyorsan hemen 2. maddeye geçebilirsin çünkü zaman ile ilgili bir problemin yok demektir. Eğer internetten satış siten ile bir işletme sahibi olarak sen zaman ayıracaksan e-ticaret sitesi açtığında günlük belirli bir süreyi ayırman hem e-ticaret sitenin gelişimi için hem de kendi gelişim ve öğrenimin için oldukça önemli.

Çünkü birçok kişi internetten satış yapmak istiyorum, hemen başlamalıyım diye düşünmesine rağmen günlük rutin işlerinin içerisinde zaman ayıramayabiliyor ve proje ölü doğmuş oluyor. Bu yüzden gün içerisinde 2-3 saatinizi ayırman, yönetim süreçlerini, sipariş takip ve süreçlerini yönetmek için ilk etapta yeterli olacaktır.

2. İnternet Mağazacılığı için Bütçe Ayırmak

İnternet üzerinden satış yapacağın site için ve diğer gerekli öğeler için belirli bir bütçe belirlemiş olman önemli. Bütçeni belirlerken firma kurulum maliyetlerini, yazılım maliyetlerini ve ürün teminini sağlamak için gerekecek olan maliyet hesabını iyi yapmanı öneririm. E-ticaret sitenin büyüme stratejisine bağlı olarak bütçen değişiklik gösteriyor olabilir. Uzun vadede bir gelir kalemi oluşturmasını istiyorsan, yavaş ve kararlı ilerleyebilirsin. Kısa sürede bir noktaya gelmesini istiyorsan, reklam, maliyet ve analiz süreçlerinizi yöneterek doğru noktalara daha fazla bütçe ayırabilirsin.

3. Ürün çeşitliliğin nasıl ?

E-ticaret sitelerinin çoğalması, rekabetinin artması anlamına geliyor. Senin de açmayı düşündüğün veya yayında olan siten, hedef kitleni cezbedecek bollukta ve alternatifte olmalıdır. Tek bir sektörde satış yapmak, rekabet alanını ufaltacaktır. Bu senin için her ne kadar avantaj gibi gözükse de, her zaman ihtiyaç duyulan yani tüketildikçe ihtiyaç duyulan ürünlere yönelmende fayda vardır.

4. Ödeme seçenekleriniz ?

Belki de, e-ticaret sitenden alışveriş yapmayı düşünen potansiyel müşterilerinizi en çok ilgilendiren mevzu bu. Kredi kartıyla alışveriş imkanı sağlayan e-ticaret siteleri, çoğu araştırmada rakiplerine oranla daha yüksek marjlı satışlar elde ederler. Fakat, sadece kredi kartı kullanımı imkanı vermekte yetmiyor. Taksitlendirme seçenekleri, Evde Ödeme, Banka Havalesi, Paypal, PayU, iPara gibi ödemelerinizi çeşitlendirmende sana çok katkı sağlayacaktır.

5. Müşteri memnuniyeti ?

Müşterilerin senden alışveriş yaptığı saniyeden itibaren bu sorumluluk altına girersin. Müşterilerine verdiğin vaadleri yerine getirmek, ticaret hayatının sanal dünyada sürekliliği için altın bir kuraldır. Ürün beğenilmediğinde ücretsiz teslim edip ödeme geri alabilme, teknik hizmet, ödemelerde kolaylık sağlama, kargoyu ücretsiz ulaştırma imkanı ve en önemlisi memnuniyetini sitende dile getirmesi – bunu yeni e-ticaret sitesi sistemlerinde sağlaman mümkün. Ürün hakkında yorum yapabilme, beğenme derecelendirebilme sitende teknik anlamda alman gereken önlem ve yenilikler arasındadır.

6. Ücretsiz Kargo 

Belli bir tutar üstünde alışveriş yapan müşterilerine ücretsiz kargo seçeneği sunmalısın.Bu müşterilerinin seni tercih etmesine en büyük etkenlerden birisidir.       

Reklamsal Boyut, Sitenizin Tanıtımı ve PR çok önemlidir

7. Google, Facebook, Yandex gibi alanlarda mutlaka reklam yayınlayın, Seo’nuzu geliştirin

Bilinirliğinizi arttırmak adına Google ve Facebook gibi alanlarda muhakkak yer almalısın. Özellikle Google Görsel Reklamları tercih et  çünkü Google Adsense kullanıcılarının sitelerinde reklamların yayınlandığında dikkat çekme olasılığın artacak ve sitene yönelim alacaksın. Müşterilerin öncelikle seni Google’dan sorgulayacakları için Google’da yer alman çok önemlidir. Sadece reklam vermekle kalma SEO ‘nu da geliştir. Hemen hemen her ürün aramasında Google ‘da üst sıralarda çıkman senin için faydalı olacaktır.

8. Facebook Sayfanda sanal mağazanın sattığı ürünlerle alakalı olarak bilgiler paylaş

Bu durum ziyaretçilerinizin dikkatini çeker ve sayfanızı takibe aldırır.

9. Mailing ve Sms çalışmaları yap

Artık günümüzde mail kullanmayan yok denecek kadar az. Bu olanakta müşterilere ulaşabilme yolunu arttırmaktadır. Mailing çalışması yaparak müşteri portföyünü arttır. Sms çalışması yap. Müşterilerine direk ulaşmanın yollarından birisi de budur.

Tüm bu faktörler üzerinden yapılan iyileştirmeler, dönüşüm oranları üzerinde olumlu bir artış sağlayacaktır.

Otomatik E-Mail Kullanımı                                                                                   İnternet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapıyorsan müşterilerini takip etmen gerekir. Bunun en iyi yollarından biri de otomatik e-postalar kullanmak.

İşte satışlarınızı artıracak 10 otomatik e-posta:

  1. Hoşgeldiniz

Üyelik veya ilk satış fark etmez, bir “hoş geldiniz” e-postası ile kendini tanıt, satışını yaptığın ürün veya hizmetler hakkında bilgi ver. En çok satılan ürünler listesini belirtmen ve özel bir indirim önermen satışlarını artıracaktır.

  1. Neden satın almadınız?

Bir ürün veya hizmeti alışveriş sepetine eklemiş fakat satın almamış üyelere bunu hatırlatan bir e-posta göndermende hiçbir sakınca yok. Bunu 2-3 gün sonra gönder ve e-postada mutlaka alışveriş sepetinin linki bulunsun. Böylece üyen linke tıklayıp satın almayı gerçekleştirebilir.

  1. Ödeme alındı

Müşterini tahsilatın gerçekleştiğine dair bilgilendir. Bu e-postada satın aldığıyla ilgili ürün veya hizmetler bulunsun. Böylece o anda satış gerçekleşmese bile müşterinizi gelecekte kazanma ihtimalini göz ardı etmemiş olursun.

  1. Tavsiye ricası

Senden memnun kalmış müşterilerinden seni başkalarına tavsiye etmesini rica eden bir e-posta gönderebilirsin. İşlerini geliştirmenin en faydalı yollarından biri kulaktan kulağa reklamdır. Üstelik bedavadır ve daha da önemlisi yapacağın en iyi reklamdan daha etkilidir.

  1. Kampanyalardan haberdar etme

Daha önce satın alma yapmış ama bir süredir sana uğramamış müşterilerine kendini bir kampanya ile hatırlat. Bu e-postada mutlaka bir indirim öner. Müşterini rakiplere kaptırma.

  1. Satış gerçekleşti

Satış sonrasında müşterilerine bir e-posta ile teşekkür et. Memnun kalıp kalmadığına dair bir ankete davet edebilir veya müşteri hizmetlerine görüşlerini iletmesini isteyebilirsin.

  1. İlgi alanı

Müşterini daha önce yaptığı satışla bağlantılı olan veya satın almadığı ama gezdiği ürünlerle ilişkili ürünleri tanıtan bir e-posta gönderebilirsin. Ama bunun için tabii bir ziyaretçi takip programı kullanman gerekir.

  1. Özel günleri kutlama

Üyelik aşamasında istediğin doğum tarihi, evlilik tarihi gibi bilgilerden hareketle müşterilerinin özel günlerini bir e-posta ile kutlayabilirsin. Eğer bu bilgilere sahip değilsen Sevgililer Günü yahut Yeni Yıl kutlaması da olabilir. Fakat kuru kuruya kutlamakla kalma. Üyene az veya çok özel bir indirim öner.

  1. İlgilendiğiniz ürün geldi

Stokta olmayan ürünlerle ilgilenen kişilere eğer isterlerse ürün geldiğinde haberdar edebileceğinizi belirt. E-postasını bırakanları ürün stoklarınıza geldiği gün otomatik bir e-posta ile bilgilendirebilirsin.

  1. Yenileme zamanı

Eğer müşterinin satın aldığı ürün yeniden almasına uygunsa (örneğin yazıcı kartuşu veya üyelik) bir süre sonra hatırlatma e-postası gönder. O anda ihtiyacı yoksa bile aklında yer edeceğin için bu e-posta ileride de olsa işe yarayacaktır.

                                                                           

.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.