fbpx

Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İyi bir web sitesi sahibi olmanın ilk yolu iyi bir tasarıma sahip olmaktır. En uygun tasarımın yapılması, projenizin daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır. Yapılacak olan web sitesi tasarımı geliştirilmeye uygun olmalıdır. Aksi takdirde sabit ve gelişime uygun olmayan site tasarımı, bir sonraki dönemlerde siteyi tekdüze ve sıradan kılacaktır. Eklemek istenilen yeni özellikler için site tasarımı en baştan yapılmak zorunda kalınacak ve bu da yazılım anlamında bir hayli zamanını alacaktır.

Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu, bir şekilde sitenin linkine tıklar ve ilk 8 saniye içerisinde siten ile ilgili kararını verir. Bu karara göre sayfanı ziyaret etmeye devam eder veya sayfandan ayrılıp diğer sitelere yönelirler. İşte burada, ziyaretçileri sitede tutmak ve daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için; sitenin renkleri, kullanmış olduğun yazı fontları, görsellerin kalitesi, slider ve içeriklerin yerleşimi gibi sayfa düzenini en net şekilde yansıtacak olan unsurlar büyük önem taşımaktadır. Sadece ziyaretçi bazlı değil aynı zamanda web sitenin tüm tarayıcılara uyumlu olması açısından da tasarım önemli bir etkendir.

Web sitesi yaptırırken dikkat etmen gereken altın kurallar !

Alan adını doğru seçmelisin

Web siten için domain seçimi yaparken arama motorlarının önem vereceği kelimeleri seçmeye özen göster. Doğru uzantılı, anahtar kelimeni içeren ve akılda kalıcı bir alan adı ile SEO çalışmalarınızı güçlendirebilirsin.

Kendi beğenilerini değil, ziyaretçilerinin beklentilerini düşün                                                               

Unutma ki, web siteni kendin için değil, ziyaretçilerin için yapıyorsun. Ziyaretçilerin öncelikle “ne için web sitene geliyor, öncelikle hangi ürün ya da hizmetlerini arıyor?” sorularını cevapla ve web siteni tamamen buna göre dizayn ettir. Gereksiz ve çok uzun bilgiler koymak yerine, ihtiyaç duyulacak bilgiyi, fotoğraf ve video ile destekleyerek sunmaya çalış.
 

Web siten arama motorlarına dost (SEO uyumlu) olmalı

Web siten arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, sadece personelin ve tanıdıklarının ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa web sitesinin asıl amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerine insanların kolay ulaşımını sağlamaktır. Web sitenin SEO ‘ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğin bir çok araç var. Arama motorlarında yapacağın küçük bir arama ile birçok araç ve makale ile kısa zamanda temel bir bilgiye sahip olabilirsin.
 

Web sitenizi responsive (mobil ve tablet uyumlu) yaptır !

Mobil kullanım her geçen gün artıyor. Uzmanlar yakın bir gelecekte mobil cihazlardan yapılan ziyaretlerin, diğer kanalları geride bırakacağını öngörüyor. Ayrıca arama motorlarında üst sıralarda yer almanın da yolu mobil uyumluluğa bağlı.

Site açılış hızına dikkat et !
Yavaş açılan bir web sitesi, ziyaretçilerini sitenden uzaklaştırır. Ortalama açılış süresi 3-4 saniyeyi geçen web siteleri için durum budur. Ayrıca arama motorları da, sıralama da hızlı web sitelerini daha üst sıralarda gösterirler.
 

Web sitendeki tüm içerikler, orijinal ve işe yarar olsun
Web sitesi yaparken karşılaştığım en büyük hata, içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla, internetten alınıyor olması. Kullanacağın fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini araştır. Mümkünse sadece senin web sitende bulunan fotoğraflar olsun. Yine yazılar, sadece sende bulunan özgün içerikler olsun. Bu arama motorlarındaki konumunu önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.
 

Kullanacağın dokümanları hazırlarken harcama yapmaktan kaçınma
Birçok işletme web tasarım konusunda yapacakları bir sözleşme ile web sitelerinin güzel olacağını düşünüyor. Oysa, web sitelerinin içerisinde bulunacak görsel ve videoların hazırlanması için ayrılacak ilave bütçe, kimi zaman web sitesi yapım bütçesinden bile fazla olabilir. İşletmenizi tanıtan bir kısa film ve profesyonel olarak çekilmiş fotoğraflar, bir editöre yazdırılmış sana özel metinler web siteni çok daha profesyonel ve kaliteli gösterecektir.

 

Açık ve anlaşılır bir tasarım

Web site tasarımı ve SEO ilişkisini doğru bir şekilde oluşturman için dikkat etmen gereken en önemli nokta sitenin açık ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmasıdır. Ana sayfada yer alan metinler ve bilgiler; sitenin temel amacına uygun olmalı, detaylı bir biçimde alt sayfalara gönderilmelidir. Çok sayıda alt sayfanın oluşturulmasının SEO çalışmalarına zarar vereceğini de unutmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra web sitesi URL yapısının kısa olması ve içerisinde özel karakterlerin yer almaması da arama motorları için önem arz ediyor.

 

Bir web sitesinde en çok dikkat çeken kısım: Sol – Üst Köşe

Bir sitede en çok dikkat edilen yer sol üst köşedir, bu da okuma alışkanlığımızdan gelir. Bu sebeple biz de dahil bir web siteye girdiğimizde sitenin her zaman en üst kısmına bakarız ve başlıklarla veya görsellerle yönlendirilmeyi bekleriz.

 

Bu nedenle yapılacak en önemli şeylerden biri, logoyu veya sitenin ismini sol köşede bir yerlere iliştirmek olacaktır. Logo ve site ismi kendi başına işi anlatmakta yetersiz kalıyor ise bir sloganla zenginleştirerek web sitesinin ne ile alakalı olduğunu vurgulayabilirsin.

 

Renk karmaşasından kaçın

Renkler bir web sitesi için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu sebeple, çok fazla renk kullanımından kaçın. Genel olarak sitede kullanılacak olan logonun renkleri, ana renk teması olarak seçilebilir. Birbirine uyumlu olacak şekilde mümkün olduğu kadar az renk kullanmaya özen göster. Aksi takdirde sitenin görünümü çok karmaşık bir hal alabilir. Bu da siteye gelen ziyaretçileri yorarak siteden ayrılmalarına sebep olabilir.

Okunabilir fontlar kullan                                                                                                 Web sitelerinde asıl amacın, siteye gelen ziyaretçilere bilgi vermek olduğunu düşünürsek, estetik kaygılarla yazılmış, okunması zor ve karmaşık yapıya sahip yazı fontlarının kullanımından kaçın. Sade, basit ve okunması en rahat yazı tiplerini seçmeye özen göster. 

 

ve en önemlisi,

Tüm bu disiplinlere hakim, tecrübeli bir web tasarım ile çalışmalısın.

 

.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MERHABA,
BEN CEREN VAROL!

Girişimcilere özellikle kadın girişimcilere logo ve web tasarım, dijital pazarlama ve iş geliştirme ile ilgili konularda markaları için yardım etmekteyim.